2 bebeği ile birlikte cezaevine konulan kadının itirazı reddedildi | JIYAN HABER

JIYAN HABER

2 bebeği ile birlikte cezaevine konulan kadının itirazı reddedildi

2 bebeği ile birlikte cezaevine konulan kadının itirazı reddedildi
166 views
21 Temmuz 2020 - 23:43
Advertisement

Diyarbakır’da biri 10 günlük diğeri 2 yaşındaki bebeğiyle tutuklanan Eylem Oyunlu’nun tutukluluğuna itiraz edilmişti.


Diyarbakır’ın Lice ilçesinde “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla Lice Sulh Ceza Hakimliği’nce 19 Haziran’da biri 10 günlük, diğeri 2 yaşındaki bebeğiyle tutuklanan Eylem Oyunlu’nun, tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Müvekkili Eylem Oyunlu’nun aylık tutukluluk incelemesinin duruşmalı yapılmasını talep eden avukat Yusuf Çakas’ın talebiyle duruşmalı görülen tutukluluk incelemesine, Oyunlu duruşmaya bir ay 15 günlük bebeğiyle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

‘ÇOCUKLARIMIN TEDAVİ OLMASI GEREKİR’

Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan duruşmaya bağlanan Oyunlu, daha önceki beyanlarını tekrarlayarak, “2 çocuğumda da hastalıklar vardır ve tedavi olmaları gerekmektedir. Bu aşamada diyeceğim başka bir şey yoktur. Tahliye edilmeyi mahkemenizden bekliyorum” dedi.

‘ANAYASA HAK İHLALİ SAYIYOR’

Avukat Yusuf Çakas, müvekkilinin kendi isteğiyle ifade verilmesinin istendiği gün ve saatte Lice Cumhuriyet Savcılığı’na ifade için gittiğini, bundan dolayı kaçma şüphesinin bulunmadığını söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin, 26 yıl 5 ay hapis cezası alan bir kişinin yeni doğum sebebiyle ceza infazının ertelenmemesinin hak ihlali saydığı emsal kararı Hakimliğe sunan Çakas, müvekkilinin en üst sınırdan ceza bile alsa alacağı cezanın 3 yıl 9 ay olduğunu, uygulanan “tutuklama tedbiri”nin ağır olduğunu belirtti.

CMK’nın 109/4 maddesinin doğumdan itibaren 6 aylık çocukları olan şüpheliler bakımında adli kontrol hükümlerinin uygulanabileceğine işaret eden Çakas, bu hükmün müvekkili için uygulanabileceğine işaret etti. Müvekkilinin 2 çocuğunun kendisiyle birlikte cezaevinde bulunduğunu ve sağlık problemlerinin bulunduğunu, pandemi nedeniyle hastaneye gidip geldiklerinde karantinaya alındıklarını dile getiren Çakas, bu durumun mağduriyeti daha da arttırdığını kaydetti.

Advertisement

‘YENİ DOĞAN BEBEĞİN GÖZÜNÜ KAYBETME RİSKİ VAR’

Oyunlu’nun yeni doğan bebeğinin gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya bulunduğunun altını çizen Çakas, bu nedenle Oyunlu’nun serbest bırakılmasını talep etti.

HAKİM TUTUKLULUĞU ÖLÇÜLÜ BULDU

Sulh Ceza Hakimliği, tutukluluk tedbirinin ölçülü olduğuna karar vererek, Oyunlu’nun tutukluluğunun devamına karar verdi. (MA) 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.