Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde olan 200 tutukluya kantin fiyatlarını protesto ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması amacıyla cezaevlerinde tutuklular tarafından 27 Kasım 2020’de süresiz-dönüşümlü açlık grevine başladı. 24’üncü grubun devraldığı eylem, 119’uncu gününde sürerken, tutuklulara yönelik hak ihlallerinin de arttığı kaydedildi.

Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mehmet Salih Erol’un eşi Narin Erol, cezaevinde yaşanan sorunlara ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

PROVAKASYON

Kendisini telefon üzeri arayan eşinin cezaevinde süreklileşen bir ihlal durumundan bahsettiğini kaydeden Erol, eşinin, “Açlık grevlerinin başladığı ilk günden bu yana cezaevi yönetiminin bir provokasyon peşinde olduğunu, mektuplardan kargolara kadar birçok eşyanın kendilerine verilmediğini” söylediğini kaydetti. Erol, “Temizlik malzemeleri verilmiyor, ara koridorlar temizlenmiyor, sular paslı akıyor. Temizlik malzemeleri talepleri kabul edilmiyor. Sayıma gelen infaz memurları da coplar ile koğuşlara gidiyor. Kitap, dergi ve gazeteler zaten verilmiyor, koğuş aramaları sıklaşmış durumda” diye konuştu.

SORUŞTURMA VE HÜCRE CEZASI

Kantin fiyatlarını protesto ettikleri gerekçesiyle 200 tutukluya disiplin soruşturması açıldığını kaydeden Erol, “Çamaşır ve çorabın dışarıdan getirme kararı durdurulmuş durumda. Kantinden alma zorunluluğu getirilmiş. Çok pahalı bir fiyat ile tutsaklara satılıyor. Kantinde yaşanan pahalılığa karşın itiraz etikleri için haklarında bir soruşturma açılmış. Cezaevi yönetiminin talebi doğrultusunda açılan soruşturma tutukluların aleyhine sonuçlanırsa her biri 11 gün hücre cezası alacak. Amaçları hücre cezasında onların koğuşlarına başkalarını yerleştirmek ve açlık grevlerini bastırmaktır” dedi.

‘İLAÇLAR VERİLMİYOR’

Cezaevi içinde cezaevi ile tutuklulara yaklaşıldığını kaydeden Erol, “Pandemi bahanesiyle aileler görüştürülmüyor. Birçok etkinlikten muaf bırakılıyorlar, ancak koronaya yakalanan tutsaklara ilaçları da verilmiyor. Sadece karantina uygulanıyor. Bazıların karantinası 2 ayı buluyor. Bu anlamda cezaevleri koşulların çok ağır. Bunun yanı sıra cezaevi yönetiminin bir saldırı hazırlığında olduğu belirtiliyor. Bunun önüne geçilmesi için çağrı yaptılar. Yemek yedikleri masaların ayakları kırıldı. Yemeği yerde yiyorlar” diye konuştu.

İHD’YE BAŞVURDU

Tutukluların açlık grevi eylemlerini sonuna kadar devam ettirecekleri bilgisinin kamuoyu ile paylaşılmasını istediklerini kaydeden Erol, aileler olarak tutukluların direnişinin yanında olacaklarını söyledi. Erol, cezaevi yönetiminin uygulamalarına karşın İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvurduğunu belirterek, kamuoyunun geç olmadan harekette geçmesi çağrısında bulundu. (MA)