'2018 yılında doğan bir çocuk 5 bin 500 dolar borçla hayata başlıyor' | JIYAN HABER

JIYAN HABER

‘2018 yılında doğan bir çocuk 5 bin 500 dolar borçla hayata başlıyor’

‘2018 yılında doğan bir çocuk 5 bin 500 dolar borçla hayata başlıyor’
176 views
10 Temmuz 2020 - 14:41

İYİ Parti’nin Z kuşağının araştırılarak, sorunlarının ve çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması teklifi vermesi üzerine söz alan CHP’li Sera Kadıgil, “En az üç çocuk’ diye atıp tutup, doğduktan sonra da bakamadığınız çocuklar bunlar. 2002’de doğan bir çocuk bin 963 dolar borçla doğarken, 2018 yılında doğan bir çocuk bugün beş bin 500 dolar borçla hayata başlıyor. Sizin yüzünüzden oluyor bu” dedi.

TBMM’de yaptığı konuşmada Kadıgil, “Önümüzdeki seçimde oy verecek her beş kişiden biri bu Z kuşağına mensup. O yüzden bütün eski siyasetçilerin çok dikkatle dinlemesi, ilgilenmesi ve çözüm üretmesi gereken bir kuşakla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

‘Z KUŞAĞI SİZE SIRTINI DÖNDÜ’

Türkiye’deki Z kuşağını tanımlayan Kadıgil “En az üç çocuk’ diye atıp tutup, doğduktan sonra da bakamadığınız çocuklar bunlar. 2002’de doğan bir çocuk bin 963 dolar borçla doğarken, 2018 yılında doğan bir çocuk bugün beş bin 500 dolar borçla hayata başlıyor. Sizin yüzünüzden oluyor bu. Bu ülkenin gençlerinin yüzde 25’i işsiz. Çözüm üretmiyoruz. Bu ülkede, her altı günde, bir çocuk işçi ölüyor. Bunun için hiçbir şey yapmıyoruz. Beş milyon genç KYK borçlusu ve bunların 280 binine haciz gönderdiniz. Bu ülkede, 720 bin çocuk işçi çalıştırıyorsunuz. Bu çocuklar, 4 4 4 garabetiyle, zırt pırt değiştirdiğiniz sınav . sistemleriyle, canını otelcinin cebinden daha kıymetli gördüğünüz yaklaşımlarınızla size sırtını döndü,Bu yüzden korkuyorsunuz; korkun, çok haklısınız çünkü bir başarıları olacak, sizi bu Z kuşağı yollayacak. O yüzden bence bir an önce seçmen yaşını 35’e çıkarın” diye konuştu.

‘ASLA KANDIRILMAYACAK BİR KUŞAKLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Z kuşağının kendini tek kimlikte tanımlamadığını belirten Kadıgil; özgürlük, adalet ve eşitlik taleplerinin temel dert olduğunu vurguladı. Kadıgil “Çünkü elinde telefonla doğan bir kuşakla karşı karşıyayız; asla kandırılamayacak bir kuşakla karşı karşıyayız. Daha kendi üç yaşındayken eline telefonu alıp YouTube’dan video bakan, atılan bu yalanların hiçbirine inanmayan, kurulan yandaş televizyonları hiç açmayan, gazete diye basılan o lağım çukurlarının yüzüne bakmayan, gerçek bilgiye sosyal medyadan anında erişebilen, teyit.org’dan, oradan buradan bütün yalanları teyit edip ondan sonra da bunlara düşmeyen bir kuşakla karşı karşıyayız ve bu kuşağın üç temel derdi var. Çok tanıdık gelecek bütün devrimciler için: Özgürlük, adalet ve eşitlik. Çünkü ne mutlu ki dünya vatandaşı olduğunu ve diğer insanlarla aynı olduğunu bilen bir kuşak geliyor ve gümbür gümbür geliyorlar” dedi.

Kadıgil, sosyal medyada gündem oluşturan “Oy moy yok” dövizini TBMM kürsüsünden kaldırarak, yeni nesile selam gönderdi. 

Kadıgil, dünya vatandaşı olduğunun bilincine sahip bir nesil yetiştiğini söyleyerek “ABD’de, orada burada, bizden çok uzak memleketlerde bir doğa felaketi olduğunda onun etkisinin bizi de etkileyeceğini çok iyi biliyorlar. ‘Orada sel felaketi oldu, burada bu oldu’ diye dert yanıyoruz hepimiz; bunun müsebbibinin iklim krizi olduğunu ve aslında bizim petrol şirketlerinden yana tavrımızın buna çanak tuttuğunu çok iyi biliyorlar, bu açılardan çok ‘tehlikeli’ bir kuşaklar” ifadelerini kullandı.(ANKA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.