Batman’da 1992’de katledilen Yeni Ülke gazetesi muhabiri gazeteci Cengiz Altun, meslektaşları ve ailesi tarafından mezarı başında karanfillerle anıldı.

Batman’da 24 Şubat 1992’de çalıştığı Yeni Ülke gazetesinin bürosuna giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Cengiz Altun, merkez Çamlıca Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı. Anmaya, Anne Türkan Altun, aile bireyleri, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan gazetemizin imtiyaz sahbi İdris Yayla ve gazeteciler katıldı.

‘OĞLUM KALEMİN YERE DÜŞMEDİ’

Altun’un mezarına karanfiller bırakıldıktan sonra konuşan Anne Türkan Altun, oğlunun kaleminin yere düşmediğini, bugün kalemini tutan binlerce kişinin var olduğunu belirterek, “Bugün oğlumun uğruna can verdiği yolda, binlerce meslektaşı var. Oğlum senin yolundan gelenler, senin gibi mesleklerini sürdürüyor” dedi.

‘KORKUSUZ BİR GAZETECİYDİ’

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise 1990 yıllarda Kürt halkının sesini dünyaya duyurmak için gazetecilik yapan birkaç kişiden birinin de gazeteci Altun olduğunu ifade ederek, “Cengiz Altun korkusuz bir gazeteciydi. Cengiz, özgür basında şehit edilen ilk gazetecilerdendi. Cengiz’in katledilmesinden sonra Apê Musa, Hüseyin Deniz, Kemal Kılıç gibi çok sayıda gazeteci katledildi. Özgür basında yer alan Cengiz’i ve gazeteci arkadaşlarını katlettiler ama şöyle bir gerçek de var: Kalemlerini ve davalarını ele alıp, daha da bu davayı yükselten insanlar çıktı. Onların emanetleri yerde kalmadı, sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.