İzmir’de görev yaptığı okulda 6 kız çocuğuna yönelik “cinsel istismar” ve “müstehcen görüntüler izletme” suçlarından yargılanan emekli öğretmen Adil Şentürk’e 79 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Yargıtay tarafından “usulde eksiklikler” nedeniyle bozulan 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrenciye yönelik istismarda bulunan Adil Şentürk’ün davası İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İstismar faili emekli öğretmen Şentürk, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) duruşmaya katıldı. Sanık ve mağdur avukatlarının yanı sıra duruşmaya Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan katıldı.

79 YIL 6 AY HAPİS

Mağdur avukatları failin üst sınırdan cezalandırılmasını isterken son sözü sorulan fail Şentürk, suçsuz olduğunu ileri sürerek, beraat talebinde bulundu. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Şentürk’e 4 çocuğa yönelik istismar suçundan 8’er yıl hapis cezası verdi. Heyet, Şentürk’ün okul müdürü vekili olmasını göz önüne alarak cezaları 15’er yıla çıkardı. Şahintürk’e başka bir çocuğa da cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis cezası verdi. Şentürk hakkında mahkeme tarafından “sarkıntılık, müstehcen yayın izletme” suçlarından verilen ve temyiz sınırlaması altında kaldığı için kesinleşmiş olan 7 yıl 6 aylık hapis cezasıyla birlikte toplam 79 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘BİZLER SES ÇIKARACAĞIZ’

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan UCİM Başkanı Saadet Özkan, mücadelelerine yurdun her yerinde devam edeceklerini söyledi. Özkan, “Bugün UCİM’in kurulmasına ve bizim binlerce insanı toplamamıza sebep olan 6 öğrenci fitili ateşledi. Çocuklar sizle müjdemiz var. O adam tutuklu. O istismarcı dışarı çıkmadı ve adalet yerini buldu. Bizler, sizler için ses çıkaracağız. Konuşun çocuklar” dedi.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in Menderes ilçesinin Sancaklı mahallesinde bulunan okulda 22 yıl görev yapan Adil Şentürk’ün öğrencilerine “müstehcen görüntüler izlettiği” ve “istismarda bulunduğu” iddiasıyla 17 Mayıs 2014 yılında yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. Ahmetçik İlkokulu’nda ortaya çıkan istismar vakası çocukların ifadeleriyle de doğrulandı. Yaşanan olay ardından tutuklanan Şentürk, 1,5 yıl tutuklu kalmasının ardından yargılandığı İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 Ekim 2015 tarihinde serbest bırakıldı. Davanın karar duruşmasından önce aynı okulda görev yapan öğretmen Saadet Özkan’ın da Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yaptığı şikayetle yeniden gündeme gelmişti. Kamuoyunda oluşan tepki ardından Şentürk, tutuksuz yargılandığı davada 26 Haziran 2016 tarihinden yeniden tutuklandı.

235 YIL CEZA İSTENDİ

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasında Şentürk hakkında savcı, 4 kız öğrenciye yönelik “zincirleme cinsel istismar” ve “müstehcen yayın izletmek” suçundan 170 yıl, 2 kız öğrenciye yönelik “cinsel istismar” suçundan 65 yıl olmak üzere toplam 235 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Karar duruşmasının görüldüğü 13 Temmuz 2017 tarihinde fail Şentürk hakkında “müstehcen görüntü izletmek” ve “cinsel istismar” suçlarından 79 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

YARGITAY BOZDU

Fail Şentürk’ün avukatları tarafından yapılan istinaf başvurusunda İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi, dosya üzerinden yaptığı incelemede, sanık hakkında “Cinsel istismar” ve “müstehcen film izletme” eylemlerinin sanık tarafından işlendiğinin kanuna uygun olarak yürütülen duruşma sonucu saptandığını vurgulayarak, cezayı onayladı. Yargıtay’a taşınan davada “usulde eksiklikler” nedeniyle dava dosyası bozularak, yerel mahkemeye yeniden gönderildi.