ABD'den Esad yönetimine yeni yaptırımlar | JIYAN HABER

JIYAN HABER

ABD’den Esad yönetimine yeni yaptırımlar

ABD’den Esad yönetimine yeni yaptırımlar
39 views
30 Temmuz 2020 - 1:07
Advertisement

ABD, Suriye hükümetine mali desteğin önünü kesmek amacıyla bir dizi Suriyeli yetkili ve kuruluşa yeni yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. 

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, yaptırım listesine alınanlar arasında Beşar Esad’ın oğlu Hafız Esad ve Suriye Arap Ordusu’na bağlı 1. Kolordu da var. Bunların dışında 3 yetkili ve 9 kuruluş daha listede yer alıyor. Üst düzey bir Amerikalı yetkili, listedekileri Suriye hükümetinin “terör kampanyasına” mali destek sağlamakla suçladı.

YERKİLİ: YAPTIRIMLAR SÜRECEK

Yeni yaptırımlarla ilgili gazetecilere açıklama yapan yetkili, “Esad rejimini destekleyen kişi ve kuruluşlara istikrarlı ve sağlam şekilde yaptırımlar getirilmesi, rejim ve ortakları savaşın barışcı siyasi çözümüne engel olmaya son verene kadar sürecek” dedi.

Caesar Suriye Sivil Koruma Yasası ve diğer bazı tedbirler altındaki yaptırımlar, Beşar Esad’ın yaklaşık 10 yıldır süren savaşın ardından giderek daha da derinleşen ekonomik krizle boğuştuğu bir dönemde uygulanıyor.

Washington, Caesar yasası altında ikinci kez Suriye’ye karşı yaptırımlar getiriyor. Başkan Donald Trump’ın geçen yıl Aralık ayında imzaladığı yasa, “Esad rejiminin Suriye halkına karşı zulmüne bir yandan yardım ve mali destek sağlamayı sürdüren, diğer yandan da kendilerini daha da zenginleştiren kötü aktörleri caydırmayı amaçlıyor.’’

DAHA FAZLA SEKTÖRÜ KAPSIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yazılı açıklamasında, “Esad’ın lüzumsuz, zalim savaşının sona ermesinin zamanı geldi. Yaptırım kampanyamızın en öncelikli amacı da bu” ifadesini kullandı.

ABD ve Avrupa Birliği bugüne kadar Suriye hükümetinin yanı sıra yüzlerce şirket ve kişinin de mal varlıklarını daha önce dondurmuştu.

Advertisement

Washington, ABD’den Suriye’ye ihracatı, yatırımları, petrol ve hidrokarbon ürünleri ile ilgili işlemleri yasaklamıştı. ABD’nin yeni yaptırımları ise çok daha fazla sektörü kapsıyor ve hangi ulustan olduklarına bakılmaksınız Suriye’yle iş yapanların da mal varlıklarının dondurulması uyarısını içeriyor. Düzenleme, Esad’ı destekleyen Rusya ve İran’dan kuruluşlarla iş yapanları da hedef alıyor. (Amerika’nın Sesi) 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.