Abdulkadir Selvi: Seçim sisteminde sürpriz olabilir | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Abdulkadir Selvi: Seçim sisteminde sürpriz olabilir

Abdulkadir Selvi: Seçim sisteminde sürpriz olabilir
129 views
20 Ağustos 2020 - 12:09

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, seçim sisteminde değişiklik olabileceğini, 2023’te yüzde 10 barajı olmayacağını yüzde 7’nin konuşulduğunu yazıdı. 

Abdulkadir Selvi’nin “Seçim sisteminde sürpriz olabilir” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Başkanlık sisteminin yüzde 50 artı 1 üzerine inşa edilmesi ittifak sistemini getirdi. Haliyle tüm değerlendirmeleri ittifaklar arasındaki dengeye göre yapıyoruz. Ama göz ardı ettiğimiz önemli bir nokta var:

2023 seçimlerine bu seçim sistemi ve yüzde 10 barajıyla mı gideceğiz?

AK Parti ve MHP, seçim sistemi ve Siyasi Partiler Yasası üzerinde çalışmak üzere ortak bir komisyon kurdu. Ancak Erdoğan ve Bahçeli bu konuda yetkin isimlerin önerilerini de dinliyorlar. Görünen o ki, 2023’te yüzde 10 barajı olmayacak. Yüzde 7 konuşuluyor. Yüzde 5 ihtimali ona göre daha ikinci aşamada geliyor. İttifakla seçime giren partiler için yüzde 10 barajının korunması, ittifak yapmayanlara yüzde 7 ya da 5 oranının uygulanması üzerinde duruluyor. Ama sadece bu değil. Bir sürpriz üzerinde konuşuluyor. Henüz karar verilebilmiş değil. Özellikle yüzde 1 ve 2’lik partiler için. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesi üzerine odaklanmışken benim sürprizimi de düşünün istedim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.