Adalet Bakanı Gül'den 'e-duruşma' açıklaması | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Adalet Bakanı Gül’den ‘e-duruşma’ açıklaması

Adalet Bakanı Gül’den ‘e-duruşma’ açıklaması
170 views
31 Ağustos 2020 - 14:15

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni adli yılda hayata geçirilecek uygulamalar hakkında açıklama yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yarın başlayacak yeni adli yıl dolayısıyla yaptığı açıklamada, e-duruşma uygulamasının pilot olarak uygulanmaya başlayacağını belirtti. Bakan Gül açıklamasında, adli yıl açılışı sonrasında yeni dönemde hayata geçirilecek diğer uygulamalara ilişkin de bilgi verdi.

Bakan Gül yeni adli yıl dolayısıyla yaptığı açıklamada hak ve adalet için emek ve mesai veren hakimlerin, savcıların, avukatların ve adalet personelinin, yeni çalışma dönemi başlangıcının heyecanını ve haklı gururunu taşıdığını kaydetti.

Gül, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin yeni adli yılda da tüm uygulayıcılar için yol haritası olacağını belirtti.

‘YENİ İNFAZ HAKİMLİĞİ UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ’

Yargı reformunun birinci paketinde düzenlenen seri muhakeme ve basit yargılama usullerinin yargısal işleyişteki yerini tam manasıyla bu dönemde alacağına inandıklarının altını çizen Gül, adliye teşkilatının insan kaynağını da nitelik ve nicelik olarak her geçen gün geliştirdiklerini anlattı.

Yeni adli yılda yeni infaz hakimliği uygulamasını hayata geçireceklerini hatırlatan Gül, yargı reformu kapsamında mevzuata kazandırılan 7242 sayılı Kanun ile infaz hakimliği kurumunun yeniden ele alındığını, infaz hakimliklerinin yetkilerinin genişletildiğini, ihtisaslaşma adımı olarak bu kurumun, adliye teşkilatında müstakil bir şekilde yapılandırıldığını kaydetti.

Gül, yeni adli yılla birlikte Cumhuriyet savcılarının asliye ceza mahkemelerindeki duruşmalara katılmalarının yeniden sağlanarak, iddia-savunma diyalektiğinin daha etkin bir şekilde işlemesinin önünün açılacağına dikkati çekti.

E-DURUŞMA UYGULAMASI BAŞLIYOR

e-duruşma uygulamasının da yeni adli yıl da hayata geçirileceğini açıklayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şunları söyledi:

“Yeni adli yıl, test süreci başarıyla devam eden ‘e-duruşma’nın pilot olarak uygulanıp yaygınlaştırılacağı bir dönem de olacaktır. Bütün bu reform adımlarının temelindeki amacımız vatandaşımızın memnuniyeti, adalet hizmetlerinin milletimizin layık olduğu yüksek standartlarda sunulmasıdır. Ancak her reformun asıl sahibi ve koruyucusu hiç şüphesiz iyi uygulamadır. Adliyenin kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıdan herkes memnuniyetle ayrılmalıdır. Adalet beklentisi karşılanmış, adalet ihtiyacı tatmin edilmiş bir toplum, hukukun üstünlüğünün de güvencesi ve bekçisi olacaktır.”

Adalet Bakanı, sözlerinin sonunda tüm yargı mensuplarının 2020-2021 adli yılını kutladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.