Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde kadın tutuklular için adalet talebiyle açıklama yapmak isteyen HDP Kadın Meclisi üyeleri polis müdahalesi ile karşılaştı. 

HDP Kadın Meclisi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri son bulması amacıyla “Kadın Tutsaklar İçin Adalet” şiarıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapmak istedi.

Aralarında HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Hüda Kaya, Dilşat Canbaz, Filiz Kerestecioğlu, Muazzez Orhan, Serpil Kemalbay ve Oya Ersoy’un bunduğu çok sayıda kişi adliye önüne geldi. Fakat kadınların etrafını saran polisler, Kağıthane Kaymakamlığı’nın aldığı yasak kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi. 

Bu duruma tepki gösterip, adalet talebiyle adliye önüne geldiklerini ifade eden kadınlar, polisin müdahalesi ile zorla uzaklaştırılmak istendi. HDP’li Züleyha Gülüm, polis müdahalesine “Kadınlar için adalet demek amacıyla toplandık. Bugün burada gördüğünüz kadın düşmanı siyasetin göstergesidir” diyerek tepki gösterdi. 

Partili kadınlar adliye önünden uzaklaştırılırken, etrafları polisle çevrili milletvekilinin adliye önündeki bekleyişi devam ediyor.