Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık hakkında, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektör protestoları sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle fezleke hazırlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık hakkında, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektör protestoları sırasında “sokağa çıkın” çağrısı nedeniyle gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlayarak, Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Başsavcılık, Şık hakkında “suç işlemek için alenen tahrik” iddiasıyla geçtiğimiz Şubat ayında soruşturma başlatmıştı. Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında; Bağımsız milletvekili Ahmet Şık’ın Boğaziçi protestolarını bahane ederek, ‘bu hükümet seçimle gitmeyecek, sokağa çıkın’ çağrısında bulunduğuna dair haberler yer alması üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu tarafından, 27. Dönem bağımsız milletvekili Ahmet ŞIK hakkında TCK 214. Maddesi kapsamında ‘Suç işlemek için alenen tahrik’ suçundan soruşturma başlatıldığı kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

AHMET ŞIK NE DEMİŞTİ?

Ahmet Şık, kayyım rektör protestolarında gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakıldığı gün yaptığı açıklamada, “Kimse seçimle gidiyorlar sayıklamasının peşinden gitmesin artık. Çünkü mafyayla; hukukla mücadele edilmez. Bunların hukuku ile mücadele edilmez. Evrensel hukuk normlarının olduğu bir hukukla mücadele etmek için herkes yurttaşlık görevini yerine getirmeli, bu mücadeleye omuz verilmeli. İsim vererek de söyleyeceğim Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı veli toplantısında anne babalara yaptığı çağrıyı kimse ciddiye almasın. Burada çok ağır bir yük var ve bu yükü kaldırmak sadece bu genç arkadaşların tek başına yüklenebileceği bir ağırlık değil. Hep birlikte ona el atmamız gerekiyor ve hep birlikte o taşı kaldırıp atacağız. O taşın adı saray rejimi” ifadelerini kullanmıştı.