AKP'li belediye, nüfusunun yarısı Kürt olan ilçenin tabelasında 9 dile yer verdi, Kürtçe yok! | JIYAN HABER

JIYAN HABER

AKP’li belediye, nüfusunun yarısı Kürt olan ilçenin tabelasında 9 dile yer verdi, Kürtçe yok!

AKP’li belediye, nüfusunun yarısı Kürt olan ilçenin tabelasında 9 dile yer verdi, Kürtçe yok!
942 views
17 Eylül 2020 - 18:06

Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesinde AKP’li belediye, kent genelinde bulunan billboardlara 9 dilde “Lütfen Maskenizi Takın” yazılı afişler astı. Erzurum kent merkezinde en yoğun Kürt nüfusunun yaşadığı Yakutiye’de asılan afişlerde Kürtçeye yer verilmezken, ilçede Arap, İngiliz, Rus, Gürcü ve Azeri yurttaş olmamasına rağmen bu dillerde uyarıcı yazıların yazılması dikkat çekti.  

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’un haberine göre haftalık yayın yapan Xwebûn Gazetesi’nin Erzurum’da yaşayan yazarlarından Abdurrahman Sever, yarısının Kürt olduğu bir kentte böyle bir ayrımcılığının yapılmasının Kürt halkı üzerinde yıllardır süregelen inkar politikalarının bir devamı olduğunu söyledi.

‘AYNI ZİHNİYET DEVAM EDİYOR’

Devlet eliyle “Kürt halkının yok sayılma politikasının” hayatın tüm alanlarında sürdürüldüğünü ifade eden Sever, “Bu ülkede Kürtlere karşı tarihten bugüne olagelen ayrımcılık ve inkar zihniyeti hala devam ediyor. 1980’li yıllarda işkencehaneye dönüştürülen Diyarbakır zindanında, ‘Türkçe konuş çok konuş’ deniliyordu. Bugün aynı zihniyet devam ediyor” dedi.

 ‘SEÇİMDEN SEÇİME KÜRTÇE ŞARKI ÇALINIYOR’

AKP’nin seçimden seçime Kürtlerden oy almak için Kürtçe şarkılar çaldığı ve selamlamalarda bulunduğunu hatırlatan Sever, “Kürtçe tabelaların sökülmesi, Kürtçe şarkı söyleyenlerin ırkçı saldırıya uğraması, var olan kutuplaştırıcı söylemlerden ve politikalardan ayrı düşünülemez. Dil bir halkın varlığıdır. Afişlerde 9 dile yer verilip, Kürtçeye yer verilmemesi Kürt halkına yapılmış bir saldırıdır. Halk kendi diline sahip çıkmalıdır. Bunun da en önemli yolu Kürtlerin birlik olmasıdır. Eğer biz birlik olsaydık bu kadar pervasızca saldırmaları da kolay olmazdı. Bunun yolu da ulusal birliğin sağlanmasından geçiyor” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.