Bitlis’in AKP’li Adilcevaz Belediyesi’nde KHK ile kadroya geçen ve aylardır maaş alamayan işçilere belediyenin “5 paramız kalmadı, devlet bize para verecek ki biz de size maaşınızı verelim” dediği öğrenildi.

8 aydır maaşını alamayan işçiler, CİMER’e şikayette bulundular ve buradan da sonuç alamadılar. Belediye yetkilileri ise işçilere “5 paramız kalmadı, devlet bize para verecek ki biz de size maaşınız verelim” dedi.

Tehdit ediliyorlar

CHP’li bazı belediyelerde toplu sözleşme öncesi yaşanan grevlere de atıfta bulunan işçiler, “Korkudan burada grev yapamıyoruz. Şikayet ederseniz işten atarız, yerinizi değiştiririz diye tehdit ediyorlar. O yüzden CHP’li belediyeler gibi greve çıkamıyoruz” dediler. Başkan Necati Gürsoy ise, “Pandemi’den dolayı sıkıntı yaşadık” dedi.

İşçilerin 8 aydır maaş alamadıkları belirtilirken, Sözcü’nün konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan AKP’li Belediye Başkanı Necati Gürsoy, “Yalan söylüyorlar. 3-3.5 aylık alacakları kaldı” dedi.

“Pandemi nedeniyle maaş sıkıntısı yaşıyoruz” diyen AKP’li Başkan Necati Gürsoy “Malumunuz, Pandemi nedeniyle su faturası olsun emlak vergisi olsun, toplayamadık. Bu da bir sıkıntıya yol açtı. Ama bize bu ay içerisinde İller Bankası’ndan para gelecek. Gelen parayla maaşları ödeyeceğiz. Hükümetiz, imkanlar ölçüsünde bize yardımcı olacak. Pandemi’den dolayı su-emlak parası alamadık. Biraz da personel fazlamız da var. Geçen hafta 1 ay ödedik, önceki hafta bir başka ay. Böylece 1 ay içerisinde halletmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı. 
Kaynak: Halktv