İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 yıldır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’nın doğum günü 4 Nisan kutlaması bu yıl bir kez daha engellendi. Öcalan’ın doğduğu köy olan Halfeti’nin Amara (Ömerli) mahallesi asker ve polisler tarafından ablukaya alınırken mahalleye kimsenin geçmesine izin verilmiyor. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayşe Sürücü ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinden oluşan bir heyet Amara’ya gitmek üzere geldikleri Halfeti’de engellendi. 15 araçlık konvoy halinde hareket halinde olan heyet, Halfeti’nin 20’nci kilometresinde durduruldu. “Valilik yasağı var” denilerek heyetin ilçeye girmesine izin verilmedi.

Uzun süre süren tartışmaların ardından heyete yer alan milletvekilleri Berdan Öztürk, Saliha Aydeniz, Ayşe Sürücü’nün ilçeye girmesine izin verildi. DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır, milletvekillerin danışmaları ve diğer partililerin geçişine izin verilmedi.  

AMARA’YA GİRİŞ ENGELLENDİ: ZEYTİN AĞAÇLARINA EL KONULDU

Milletvekillerinde oluşan heyet Amara girişinde bir kez daha askerler tarafından önleri kesildi. Burada da bir kez daha valilik yasağı gerekçe gösterilerek geçişlerine izin vermedi.  Ayşe Sürücü, milletvekili olarak seyahat haklarının engellenmesine tepki gösterdi. 

Birecik ilçesine bağlı bir dinlenme tesisinde bir kez daha durdurulan heyette yer alan HDP Haliliye İlçe Eş Başkanı Müslüm Arslan gözaltına alındı. Yine 10 tane zeytin ağacında el konuldu.

Amara’daki abluka sürüyor. (MA)