Batman Barış Anneleri Meclisi, MEBYA-DER yöneticileri 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan’ın tutuklanmasına tepki göstererek, “Annelerin ellinde silah mı vardı” diye sordu.  

Batman Barış Anneleri Meclisi, MEBYA-DER’e yönelik operasyonda gözaltına alınan dernek yöneticileri Meryem Soylu (79) ve Hatun Aslan’ın (71) tutuklanmasına ilişkin meclis binasında açıklama yaptı.

Açıklamaya, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, görevden alınarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz ve TJA aktivistileri katıldı.  

‘KINIYORUZ’ 

Barış Anneleri Meclisi üyesi Sultan Azboy, annelerin tutuklanmasının, devletin gözaltı ve tutuklamalarda geldiği aşamayı gözler önüne serdiğini söyledi. Tutuklanan annelerinin tek suçlarının barış talebinde ısrar etmeleri olduğunu kaydeden Azboy, “Annelerin ellinde silah mı vardı? İnsanlar ölmesin istiyorlardı. Kimse hukuksuz yere tutuklanmasın istiyorlardı. Ancak onları tutukladılar. Anneleri tutuklayanlar ne istiyor? Biz onları kınıyoruz. Yaşanan onca hukuksuzluğa bir yenisi daha eklendi. Tarihe kara leke olarak geçen yeni bir karar daha” diye konuştu. 

‘DİRENECEĞİZ’

 Barış Anneleri olarak kendilerine dönük saldırılara karşın mücadeleyi büyüteceklerini belirten Azboy, “Tutuklulara sözümüzdür. Biz onların peşinde onların dışarda bıraktığı mücadeleyi yürüteceğiz. Onlar içerde biz ise dışarda yaşanan hukuksuzluklara karşı direneceğiz. Bu böyle bilinsin” dedi. Azboy, yaşanan hukuksuzluklara derhal son verilmesini isteyerek, uluslararası yargı ve kamuoyunu yaşananlara karşı harekete geçmeye çağırdı. (MA)