Askerlerin helikopterden attığı iddia edilen yurttaşlar Meclis gündeminde | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Askerlerin helikopterden attığı iddia edilen yurttaşlar Meclis gündeminde

Askerlerin helikopterden attığı iddia edilen yurttaşlar Meclis gündeminde
162 views
21 Eylül 2020 - 17:40

‘Sivil yurttaşlara işkence yapılarak helikopterden atılmaları iddiasına ilişkin açıklamayı kamuoyuna ne zaman yapacaksınız?’

HDP Van Milletvekili Tayip Temel, Van’da askerler tarafından gözaltına alınan ve helikopterden atıldıkları ortaya çıkan atılan yurttaşları Meclis gündemine taşıdı.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan Osman Şiban (50) ve Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları hastane raporuyla belgelendi.  Hafıza kaybı yaşayan Osman Şiban dün taburcu edilirken Servet Turgut’un yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

HDP Van Milletvekili Tayip Temel verdiği soru önergesi ile konuyu Meclis gündemine taşıdı. Temel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Söz konusu iddia doğru ise işkencenin bir insanlık suçu olması hasebiyle Osman Şiban ve Servet Turgut adlı sivil yurttaşlara işkence yapılarak helikopterden atılmaları iddiasına ilişkin açıklamayı kamuoyuna ne zaman yapacaksınız?” diye sordu.

‘SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?’

Önergede yaşanan olayları anımsatan Temel, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

– Osman Şiban ve Servet Turgut adlı yurttaşlar gözaltına alınmışlar mıdır? Gözaltına alınmışlarsa nereye götürülmüşlerdir? 
 
– Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atıldıkları iddiası doğru mudur? Söz konusu iddia doğru ise Osman Şiban ve Servet Turgut’u helikopterden atan şahıs/şahıslar kimlerdir? Bu şahıs/şahıslar hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? 

– Osman Şiban ve Servet Turgut Van Eğitim ve Araştırma hastanesine kim ya da kimler tarafından getirilmişlerdir? 
 
– Söz konusu iddia doğru ise işkencenin bir insanlık suçu olması hasebiyle Osman Şiban ve Servet Turgut adlı sivil yurttaşlara işkence yapılarak helikopterden atılmaları iddiasına ilişkin açıklamayı kamuoyuna ne zaman yapacaksınız? 
 
– 2001-2020 yılları arasında kaç sivil yurttaşa işkence yapıldığı hastane raporu ile belgelenmiştir?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.