Avrupalı parlamenterler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) iki kez serbest bırakılması yönünde karar vermesine rağmen halen cezaevinde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmemesine tepki gösterdi. Parlamenterler, Demirtaş’ın temelsiz suçlamalarla cezaevinde tutulduğunu belirterek, serbest bırakılması için kampanya başlattı.
 
Avrupa Birliği Parlamenteri Demokrat İşçi Partisi’nden Milletvekili Evin İncir yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklandığı için serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

İncir, “Türkiye’nin AİHM kararlarına saygı göstermesini bekledik. Ama Türkiye bağlayıcı olan mahkeme kararına uymayı reddetti. Bu nedenle ocak ayında inisiyatif alarak Avrupa Parlamentosu’nun karar alması için önerge verdim” dedi.

705 MİLLETVEKİLİNDEN 590’I KABUL OYU VERDİ

Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını talep eden önergeyi parlamentoda 705 milletvekilinden 590’nın kabul ettiğini belirten İncir, kampanyanın bir parçası olarak Avrupa Konseyi’ne (AK) üye olan parlamenterlerin kampanya başlattıklarını aktardı.

İncir, “Kampanyaya Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkenin Avrupa milletvekilleri katıldı. İmzaları Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi’ne yolladık. Konu gelecek hafta 10 Mart’ta konseyde ele alınıp görüşülecek” ifadelerini kullandı.

‘MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMAK İSTENMESİ ÇILGINCA BİR ŞEY’

İncir, AKP ve MHP’nin 9 HDP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırılması girişimlerine dair de “Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmak istenmesi çılgınca bir şey. Neredeyse her hafta akademisyenler, gazeteciler, politikacıların keyfi olarak tutuklandığını görüyoruz. Biz Avrupalı parlamenterler, olanları yakından izliyoruz. Doğal olarak aynı şekilde mensubu olduğum parti grubu da olanları izliyor. Geçtiğimiz hafta partiler olarak Türkiye’deki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmalarını talep ettik” diye konuştu. (MA)