Azerbaycan-Ermenistan gerilimi büyüyor | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi büyüyor

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi büyüyor
238 views
13 Temmuz 2020 - 15:30

Azerbaycan-Ermenistan sınırında gerilimin yeniden tırmanması sonrası Bakü ve Erivan’dan karşılıklı suçlama açıklamaları geldi.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, sınırdaki askeri gerilimden Ermenistan yönetimini sorumlu tutarken Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, gerilimin sonuçlarından Azerbaycan yönetiminin sorumlu olacağını savundu.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında gerilimin yeniden tırmanması sonrası Bakü ve Erivan’dan karşılıklı suçlama açıklamaları geldi.

Azerbaycan Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Dün gündüz saatlerinde Ermeni askerler sınırındaki Azeri mevzilerine ateş açtı. Bu, Ermeni tarafının yeni provokasyonu. Bu, mevzilerimize yönelik beklenmedik bir darbe oldu ve askerlerimizin ölümüne yol açtı. Ancak bu saldırıyı önledik ve uygun bir yanıt vererek askerlerimizin intikamını aldık. Bugün sınırdaki gergin durum sürüyor” dedi.

Bu tür olayların nedenlerinden birinin Ermeni hükümetinin “ikiyüzlülüğü” olduğunu öne süren Aliyev, “Azerbaycan, toprak bütünlüğünün korunmasını sağlayacak. Dün topraklarımızın bir santimini dahi düşmana vermedik. Ermeni hükümetinin bu eylemleri mantıkla bağdaşmıyor ve hükümet bizzat Ermenistan için tehdit oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Uluslararası kuruluşlara sınırdaki olay hakkında bilgi verdiklerini de anlatan Aliyev, provokasyonu kimin başlattığını yerinde görmeleri için ilk fırsatta yabancı askeri temsilcileri davet edeceklerini ekledi.

‘TÜRKİYE’NİN TUTUMU ENDİŞE VERİYOR’

Ermenistan kanadındaysa Başbakan Nikol Paşinyan, bakanlar kurulunu acil olarak topladı.

Toplantıda konuşan Paşinyan, “Azerbaycan yönetimi, bölgesel istikrarı bozmanın sonuçlarından tümüyle sorumlu olacak. Türkiye’nin bölgedeki istikrarsızlığı kışkırtmaya yönelik tutumu endişe yaratıyor. Nitekim Türk Dışişleri’nin açıklamasında aleni ve geleneksel hale gelmiş Ermeni karşıtı mantıkla Azerbaycan’ın eylemlerine koşulsuz destek verileceği ifade ediliyor” dedi.

Paşinyan, Azeri hükümetinin ülkedeki iç sorunları ikinci plana itmek için uzun süredir anti-Ermeni kartını oynamaya çalıştığını savunarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakü, BM Genel Sekreterinin küresel ateşkes çağrısına katılmadı ve ülkedeki sosyo-ekonomik durumun kötüye gitmesiyle birlikte Azeri askeri yönetiminin Ermeni karşıtı ve savaş yanlısı söylemlerini artırmasını koordine etti.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.