Ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Bakan Albayrak: Ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek

Bakan Albayrak: Ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek
168 views
06 Mayıs 2020 - 22:11

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyorum. Türkiye’nin rezervleri fazlası ile yeter seviyede’ dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uluslararası yatırımcılarla telekonferans aracılığıyla bir araya geldi. Toplantıda, uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin ekonomi ve finans politikalarını anlatan Bakan Albayrak, soruları da yanıtladı.

Albayrak, “G20 ve serbest ticaret anlaşması yaptığımız ülkelerle Swap anlaşması olabilir. Swap görüşmeleri devam ediyor, birden fazla anlaşma olabilir. IMF ile Swap masada değil. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, dalgalı kur rejimine bağlı kalmaya devam edecek. Türkiye’nin rezervleri fazlasıyla yeterli seviyede. Kamunun yıl sonuna kadar çevirmesi gereken dış borç tutarı 4,7 milyar dolar ile sınırlı. En kötü senaryoda ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek. Yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyorum. Türkiye’nin rezervleri fazlası ile yeter seviyede” diye konuştu.

Öte yandan dolar kurundaki hareketlilik ise devam etti. 2018’de 7,20 seviyesine kadar çıkarak rekor kıran dolar, bu hafta başında 7 lira bariyerini aşarak, 7,10 lira seviyelerine geldi. 

Bugün serbest piyasada 7,0760 liradan alınan dolar, 7,0780 liradan satıldı. 7,6700 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 7,6720 lira olarak belirlendi. dolar akşam saatlerinde ise  6,19 seviyesine indi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,0790 lira, euronun satış fiyatı ise 7,6970 lira olmuştu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.