Bakan Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin kamuyu zarara uğrattığını açıkladı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Bakan Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin kamuyu zarara uğrattığını açıkladı

Bakan Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin kamuyu zarara uğrattığını açıkladı
186 views
16 Temmuz 2020 - 15:05

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin kamuyu zarara uğrattığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Dönmez, elektrik dağıtım işinin özel sektöre devri aşamasında bazı şirketlerin kasa ve bankada tutulan paralarla haksız kazanç elde ettiğinin belirlendiğini bildirdi. 5 dağıtım şirketi hakkında alacak davası, bazı şirket yöneticileri hakkında ise “görevi kötüye kullanmaktan” dava açıldığını belirten Dönmez, süreçlerinin 2009 yılından bu yana devam etmesine rağmen henüz hiçbir şirketten tahsilat yapılmadığını açıkladı.

Yeşilırmak, Fırat, Çamlıbel ve Uludağ EDAŞ’ın hazır değer hesaplarında kalan paralar ve faizlerinin akıbetini soran Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Fatih Dönmez, bu konuda açılan davaların devam ettiğini bildirdi.

mersin escort bayan

‘ÇİFTÇİNİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMIYIORLAR’

Dönmez, “Şirketlerden Çamlıbel EDAŞ’ın 3 milyon 120 bin 130 TL, Uludağ EDAŞ’ın 8 milyon 791 bin 964 TL, Yeşilırmak EDAŞ’ın 8 milyon 734 bin 434 TL ve Fırat EDAŞ’ın 5 milyon 218 bin 382 TL ödenmeyen anapara ve faiz tutarı bulunmaktadır” dedi. Meram Elektrik Şirketi’nden alınması gereken 40 milyon liranın da tahsil edilemediğini bildirdi.

Çiftçinin gözünün yaşına bakmıyorlar Elektrik dağıtımının özelleştirilmesinin ardından 1 ay faturasını ödeyemeyen vatandaşın elektriğinin hemen kesildiğini, özel şirketlerin tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanan çiftçinin gözünün yaşına bakmadığını belirten Ömer Fethi Gürer, “Devlet, bu şirketlerden 2009’dan kalma parasını bile tahsil edememiş. Bu nasıl bir alacak davası ki, 11 yıldır sürüyor?” diyerek tepki gösterdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.