Batman Barosundan Ebru Tekin açıklaması: Susmayacağız, alışmayacağız | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Batman Barosundan Ebru Tekin açıklaması: Susmayacağız, alışmayacağız

Batman Barosundan Ebru Tekin açıklaması: Susmayacağız, alışmayacağız
302 views
26 Ağustos 2020 - 13:07

Batman Barosu Kadın hakları merkezi, boşandığı eşi tarafından silahla vurularak katledilen Ebru Tekin ile ilgili açıklama yaptı.

Batman Barosu Kadın merkezinin yazılı açıklaması şöyle:

SUSMAYACAĞIZ, ALIŞMAYACAĞIZ

Kadına Yönelik Şiddettin arttığı ve Kadın cinayetlerinin durdurulamadığı günlerden geçiyoruz. Her gün bir kadının katledildiği ülkemizde bugün de Batman’da boşandığı erkek tarafından Ebru T. İsimli kardeşimizin erkek şiddetti sonucu katledildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aslında bu resmin yabancısı değiliz. Bu resimde yüzlerce kadının bakışı var. Binlerce kadının yitip giden hayatları ve hayalleri var. Ebru da fiziksel ve psikolojik şiddette maruz kalan, boşanmak isteyen ve boşandıktan sonra öldürülen yüzlerce kadınlardan sadece biriydi.
İstediği tek şey şiddetsiz insanca bir yaşamdı. Ancak hayatına dair karar almak isterken katledildi.
Ne yazık ki erkek şiddeti sonucu katledilen kadınlar boşanmak istedikleri için, barışma isteğini reddettikleri için, kendi hayatlarına dair karar almak isterken katlediliyor. Yasalarca her bireye tanınan haklarını kullanmak isteyen kadınlar çalışmak, okumak, evlenmek yada boşanmak özgürce giyinmek, özgürce gezmek, özgürce konuşmak, aslında sadece yaşamak istedikleri için hunharca katlediliyorlar.
Kadın üzerinde tahakküm kuran erkek egemen bakış açısı, Kadının toplumdaki yerini ötekileştiren Kadını birey olarak görmeyen anlayış; kadının giyeceği kıyafete, sokakta gezip geçmeyeceğine gülüp gülmeyeceğini karar veriyor. Kadının yerine geçip fikir üreten ve ürettiği fikri kadına dayatan anlayış devam ettiği sürece zihinsel dönüşüm sağlanamaz. 2014 yılında ilk imzacı olduğumuz iç hukukumuzda uygulanması diğer devletler nezdinde taahhüt edilmiş ve Anayasamızın 90.maddesi ile uygulanması garanti altına alınmış olan İstanbul sözleşmesinin hükümlerinin yeterince uygulanmaması yetmezmiş gibi atılmış imzanın geri çekilmesi tartışılmaktadır. Kadın cinayetlerinde koruyucu ve önleyici önlemler artırılmadığı sürece kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri önüne geçmek mümkün olmayacaktır.
  Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak Kadına Karşı şiddet ve Kadın Cinayetlerini bir kez daha lanetliyoruz. Bir kadının daha cinayete kurban gitmemesi için İstanbul Sözleşmesini tartışmayı değil aslında yıllardır uygulanmayan sözleşmenin gereklerinin eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Batman Barosu Kadın Hakları merkezi olarak kadın cinayetlerinin son bulmasını diliyoruz. Kadına Yönelik şiddetti meşrulaştıran tüm zihniyetlerle mücadele edeceğiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.