Batman Cezaevin’de 8 tutuklu tecrid’e karşı açlık grevinde

BATMAN- İHD Batman Şubesi Cezaevi komisyonu ve ÖHP üyesi Avukat İlyas Tarım, Batman Cezaevi’nde 8 tutuklu ve hükümlünün Tecrid’e karşı süreli dönüşümlü açlık grevinde olduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, başlatığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 30. gününde Batman Cezaevin’de kalan tutuklular da destek amaçlı açlık grevinde. İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi Cezaevi Komisyonu ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) tarafından Batman Cezaevi’nde tutukluların başlattıkları açlık grevine ilişkin basın açıklaması yaptı. Batman Valiliği’nin yasağı nedeniyle İHD Şube binasında yapılan basın açıklamasına İHD yöneticileri İHD Batman Şubesi Cezaevi Komisyonu ve ÖHP Üyesi Avukat İlyas Tarım katıldı. “Mahpusların talebi yerine getirilmeli, tecrit sona erdirilmelidir” pankartının yer aldığı basın açıklamasında açıklamayı ise Avukat İlyas Tarım okudu.

‘BATMAN CEZAEVİNDE 8 TUTUKLU AÇLIK GREVİNDE’

Tarım, Türkiye ve bölgede, birçok cezaevinde İmralı Tecrit Sistemine karşı mahpusların açlık grevlerini başladıklarını hatırlatarak, Batman M Tipi Kapalı Cezaevinde de 27 Kasım tarihinden beri 8 siyasi tutuklu ve hükümlü açlık grevi yaptığını söyledi. Tutukluların sağlık durumlarına dair bilgi veren Tarım, durumlarının iyi olduğunu, ayrı bir koğuşta kaldıklarını ve tüm taleplerine rağmen cezaevi yönetimi tarafından onlara yardım edecek bir refakatçiye iznin verilmediğini dile getirdi.

‘TECRİT DEVAM EDERSE AÇLIK GREVLERİ DE DEVAM EDECEK’

Tutukluların, Leyla Güven’in açlık grevini anlamlı bulduklarını ve selamladıklarını aktaran Tarım, 10 gün süreli ve dönüşümlü açlık grevindeki tüm siyasi mahpusların ortak talebini ise şu şekilde ifade etti: “Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecridin kaldırılması, avukatları ve ailesi ile görüştürülmesi ile özgürlük ve güvenlik hakkının tanınması talebinde bulunmuşlardır. İmralı Tecridin devam etmesi durumundan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine de hazır olduklarını bildirmişleridir”

‘TALEPLERİNİ SAHİPLENİYORUZ’

Tarım, hak savucuları olarak açlık grevi yürüten tutukluların taleplerini sahiplendiklerini ifade ederek, son olarak şunları söyledi: “Sayın Abdullah Öcalan’a özgürlük ve güvenlik hakkı sağlanarak anayasal haklarını kullanabileceği, 8 yıldır görüştürülmediği avukatları ile iletişime geçebilmesinin sağlanmasını ve çözümsüzlük politikaları ile kan deryasına dönüştürülen ülkemizde artık insanlarımızın ölmemesi için çözüm sürecine dönülmesini talep ediyoruz.”