Batman Şemsiyeli Sokak Esnafı Kepenk kapatma noktasında | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Batman Şemsiyeli Sokak Esnafı Kepenk kapatma noktasında

Batman Şemsiyeli Sokak Esnafı Kepenk kapatma noktasında
175 views
14 Ağustos 2020 - 23:19

Batman Şemsiyeli sokak esnafı sorunlarını anlatmak için sabah kahvaltısında basınla bir araya geldi.

Şemsiyeli sokak esnaflar Dernek başkanı Hasan Tunç aylar öncesinden kar ve fırtınaya dayanamayıp çatısı çöken Şemsiyeli Sokağın esnafı, dünyadaki en uzun şemsiyeli sokaklardan biri olan sokaklarının ihmal kurbanı olduğunu iddia ederek tepki gösterdi. 315 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun şemsiyeli sokaklarından biri olan ve yerli, yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Hasankeyf Sokağının şemsiyeli çatısının çökmesinden aylar geçmesine rağmen verilen sözlerin hiç birinin yerine getirilemedi. Hasan Tunç yaptığı açıklamada şunları söyledi : “Biz bugün Hasankeyf şemsiyeli sokak derneği olarak özellikle yönetim kurulu esnaf arkadaşlarımızla birlikte Batman basının değerli basın mensupları ile bir araya geldik. Batman ve Hasankeyf şemsiyeli sokağımızın sorunlarını istişare etmek için Hasankeyf şemsiyeli sokakta büyük sıkıntılar ile esnaflar boğuşuyor. Biz şu anki Batman valimiz ve Batman belediye başkan vekilimizden şunu istiyoruz, ya gelin sokağımızı söz verdiğiniz gibi yapın yada biz bir yapmıyoruz deyip biz kendi başımızın çaresine bakalım. Biz üç dört gün daha bekleyip biz gerekirse hergün yarımşar gün kepenk kapatacağız . Hergün yarımşar gün kepenk kapatacak ve yerel yönetimleri istifaya davet edeceğiz. Vali ve belediye başkan vekilimiz gelsin sorunlarımızı dinlesin. Vali bey talimat vermesine rağmen taleplerimiz yerine getirilmedi.Biz vali ve belediye başkan vekilimizden sorunlarımıza el atmasını bekliyoruz. Emniyet müdürümüzden sokağımız ve mahallemizle ilgili güvenlik sorunlarının çözülmesi konusunda yardım bekliyoruz. Cami imamımız camide namaz kıldıramıyor.sadece medya üzerinden verilen sözlerle olmuyor.  Emniyet müdürümüz gelsin esnafların sorunlarını dinlesin”

ESNAF KEPENK KAPATIYOR

Hasan Tunç, sokakta faaliyet gösteren 120 esnafın aylardır çoğunun iş yapamadığını belirterek “çok cüzi miktarla yapılabilecek sokağımızda biz esnaflar olarak elimizi taşın altına koymaya razıyız . Mülk sahipleri üzerine düşeni yapıyor, biz belediyemizden üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.

Sokakla ilgili olarak yaptığımız projeyi valilik kabul etti, ama her ne hikmetse birileri bunu engelliyor.Biz belediyeyi göreve davet ediyoruz , başkan yardımcıları gelsin sokağımızdaki esnafların sorunlarını dinlesin ve çözüm bulunsun. DİKA Müdürümüz ile görüşme talebinde bulunacağız”

“BATSO İLGİLENMEDİ” İDDİASI

BATSO’nun da kendileriyle ilgilenmediğini iddia eden Tunç, “burada BATSO’ya üye olan arkadaşlarımız var. Esnaf odasına üye olan arkadaşlarımız var. Bunlar neden esnaflarıyla ilgilenmiyor. BATSO başkanının ilk günde burada olması gerekiyordu. Belediye başkanının burada olması gerekirdi. Eğer sadece açılışlarda olacaklarsa halkının, esnafının yanında olmayacaklarsa ne zaman gelecekler” dedi. Öte yandan yetkilileri göreve çağıran diğer bir esnaf, “Şemsiyeli sokağımızın tam teşekküllü bir ekip tarafından yapılması gerekir. Bu işin profesyonellerle yapılması lazım. Daha önce şemsiyeli sokak bir kişi ile yapıldı. Bu bir kişi ile yapılacak bir iş değil.  Yine de sokağımız şemsiyeler takıldıktan sonra tekrar açılsın” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.