‘Batman’da 513 faili meçhul cinayet yaşandı’

BATMAN- Batman Valili’ğinin yasağına rağmen 423. hafta’da da adalet ve hakikat arayışı eylemlerinde bir araya gelen Batman’daki kayıp yakınları Batman’da 90’lı yıllarda 513 faili meçhul cinayet yaşandığını belirtirken, 22 yıldır kayıp olan Mehmet Güler’in akıbetini sordu.


Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi tarafından “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta Cumartesi günleri düzenledikleri hakikat ve adalet arayışı eyleminin 423. haftasında Batman’da 1990’lı yıllarda yaşanan faili meçhul ve kayıp olayları üzerinde durulurken, 1997 yılından beri kayıp olan Mehmet Güler’in akıbetini sordu.

Batman Valili’ği yasağı nedeniyle İHD Şube binasında yapılan ve İHD Yöneticileri, Hak savunucuları, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de destek verdiği eylemde her hafta olduğu gibi “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartı açılırken, aileler ise kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki eylemin açıklamasını okuyan İHD Yöneticisi Ercan Başar,  Cumatesi Anneleri’nin 23 yıldır sürdüğü adalet arayışına değinirken,  1995 yılından 2019 yılına kadar sürdürdükleri eylemin tarihsel süreci hakkında bilgiler verdi. 

CUMARTESİ ANNELERİ EYLEMİ BASKILARA RAĞMEN SÜRÜYOR

Başar,  Cumartesi Anneleri’nin eyleminin zamanla ülke genelinde ses getiren ve yayılan bir eylem olduğuna dikkat çekerken,  bu eylemlere karşı iktidarların ve hükümetlerin baskı,  zor, şiddet, gözaltı ve tutuklama politikalarıyla cevap verdiğini ancak Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışından asla vazgeçmediğini aktardı.

“BATMAN’DA 513 FAİLİ MEÇHUL CİNAYET YAŞANDI”

Batman’da 513 faili meçhul cinayet işlendiğini ifade eden Başar, bunlardan 14’ün halen kayıp olduğunu belirterek, Batman’da 1992-93’lü yıllarda faili meçhul cinayetlerde ciddi bir artış olduğunu dile getirdi. Başar, sözlerini şöyle sürdürdü: “1992’de 86, 1993’te 153 ve 1994’te 193 olay olmak üzere cinayetlerin çoğu bu dönemde yaşanmıştır. Faili meçhul cinayetlere kurban gidenler arasında çocuklar, kadınlar ve Kürt siyasetçiler de yer almış; cinayetlerin çoğu gündüz vakti şehir merkezinde işlenmiştir.”

22 YILDIR KAYIP OLAN MEHMET GÜLER’İN AKIBETİ SORULDU

Başar, Batman’da yaşanan faili meçhul cinayetlerle ilgili vermenin ardından 12 Ocak 1997 tarihinden beri kayıp olan Mehmet Güler’in akıbetini sordu. Mehmet’in annesi Şefika Güler’in oğlunun kaybedilmesiyle ilgili aktarımlara yer veren Başar  Güler’in kaybedilmesiyle ilgili şunları paylaştı: “ ‘Oğlum Mehmet 1973 doğumluydu, Henüz 24 yaşındaydı. Kaybolduğu günün sabahında İhlas Kargo bürosuna gitmiş, kargoya ait bir araca binerek şoförle birlikte Batman’a gitmek üzere yola çıkmışlar ve o tarihten beri oğlum Mehmet kayıplara karıştı. Oğlumun kaybolmasıyla ilgili Batman ve Silvan Cumhuriyet Başsavcılıklarına dilekçe ile başvuru yaptık ancak bir sonuç alamadık. Bugüne kadar yaşayıp yaşamadığına dair herhangi bir bilgi alamadık’  diyerek oğlunun kayıp hikâyesini kısaca dile getirmiştir.”

Açıklama, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Haberde kullanılan fotoğraf: Mezopotamya Ajansı