Batman'da Kürtçe kurs için başvurular başladı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Batman’da Kürtçe kurs için başvurular başladı

Batman’da Kürtçe kurs için başvurular başladı
221 views
12 Temmuz 2020 - 17:14

Batman Kültür ve Sanat Derneği’nin, Kürtçe öğrenmek isteyenler için hem online hem de yüz yüze düzenlenecek kursları için başvurular başladı.

Duyurunun yapıldığı ilk günde 100’ü aşkın kişi başvuruda bulundu.  Batman Kültür ve Sanat Derneği (BART), koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Kürtçe dil kurslarını online gerçekleştirecek. İki aşamadan oluşacak kurslar eğitmen Farqîn Xaneqîn tarafından verilecek. Kursların birinci aşaması için herhangi bir şart aranmazken, kursun ikinci aşamasına geçebilmek için ilk aşamayı başarıyla tamamlama şartı aranacak. Kurslara Batman ve başka kentlerden de herkes katılabilecek. Zoom platformu üzerinden gerçekleşecek olan kurs, Ağustos başında başlayacak ve 3 ay devam edecek. Kursun tamamlanmasının ardından kursiyerlere sertifika verilecek.  

DERNEKTE KURS VERİLECEK 

Online kursun yanı sıra Batman’da yaşayan yurttaşlar için talepler doğrultusunda Atatürk Parkı yanında bulunan dernek binasında Kovid-19 önlemleri alınarak, 8 kişilik özel sınıflarda yüz yüze derslerde verilecek.  

BİR GÜNDE 100’Ü AŞKIN BAŞVURU 

Dernek Yönetim Kurulu üyelerinden Sabri Özdemir, Kürtçeyi daha iyi yazabilmek ve okuyabilmek için her dönem düzenledikleri kursların salgın önlemleri alınarak devam ettirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Başvuruların derneğin internet sitesi üzerinden yapılacağını bilgisini veren Özdemir, kurs başvurularının dün başladığını ve 31 Temmuz’a kadar devam edeceği bilgisini verdi. Yüz yüze verilecek kursta haftada 1 gün 3 saat, online kursta ise haftada 3 saat verilecek eğitimlerin üç ay süreceğini aktaran Özdemir, başvuruların dün başlamasına rağmen şuana kadar 100’ün üzerinde başvuru yapıldığını söyledi. Özdemir, yurt dışından da çok sayıda başvuru aldıklarını dile getirdi.  

BAŞVURU LİNKİ Kürt kurs için link üzerinden başvuru yapılabilinir. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.