Batman’da Kürtçe Şiir etkinliği

BATMAN- Amed Şiir Topluluğu (Koma Helbestê Ya Amedê) tarafından düzenlenen Kürtçe Şiir etkinliğinde Kürtçe şiir yazmanın toplumsal ve kültürel önemine vurgu yapıldı.

Batman Eğitimsen Şubesi’nde düzenlenen etkinliğe Amed Şiir Topluluğu üyesi şairler, ihraç edilen eğitimciler, Helkis Kadın Platformu (HEKAP)Üyesi Kadınların yanı sıra Şair ve Gazeteci Roza Metina katıldı.

Etkinlikte ihraç edilen Eğitim emekçisi Ramazan Kavak ise etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Kavak’ın Kürtçe kaleme aldığı “Şiverek” ve “Eşa Genım” isimli kitapları üzerine değerlendirmeler yapılırken, Ramazan Kavak ise Kürtçe şiir yazmanın önemine dikkat çekti. Kürt Edebiyatının verdiği mücadeleyi örnek alarak anadilde şiirler ve kitaplar yazmanın aynı zamanda toplumsallığı güçlendirdiğini ifade eden Kavak, Kütçe kitap yazma sürecini aktardı.

KÜRTÇE ŞİİRLER OKUNDU

Etkinliğe katılan katılımcılar ise Kavak’ın kitaplarından bağlama eşliğinde şiirler okurken, katılımcılardan Şair Roza Metina ise yazılan kitaplar üzerine değerlendirmelerde bulunarak Kürtçe şiir yazmanın ve kitaplar üretmenin önemine vurgu yaptı.

KÜRT EDEBİYATI VE TOPLUMSALLAŞMAYA DEĞİNİLDİ

Metina ayrıca anadilde edebiyat yapmanın toplumsallaşmayla olan bağlarına değindi. Metina’nın ardından şairlerin ve katılımcıların değerlendirmeleri ardından ise müzik dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlik, Kavak’ın kitaplarını imzalamasının ardından katılımcıların toplu fotoğraf çekmesiyle son buldu.