Batman’da sağlık çalışanlarına hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda bir hemşirenin parmakları kırıldı.

Batman il sağlık müdürlüğü saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, ”19.04.2021 tarihinde saat 18.00 sıralarında Hilal Mahallesinde bulunan bir eve COVİD-19 Pozitif çıkan hasta ve yakınlarına muayene, tedavi hizmeti sunmak için giden filyasyon ekibi sözlü ve fiili saldırıya uğramıştır. Ekipte bulunan hekim, hemşire ve şoför hasta yakını tarafından sözlü şiddete uğramış, ekipteki hemşire ise fiziki olarak darp edilmiş ve el parmağı da kırılmıştır. İkinci bir şiddet olayı ise 18.04.2021 tarihinde saat 01.30 sıralarında Eğitim ve Araştırma Hastanemiz yataklı servisinde yaşanmış ve görevi başında bulunan iki hemşire, hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramıştır” denildi.

SALDIRI KINANDI

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınayan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, “Sağlık hizmetleri kamu adına kesintisiz sunulan özellikli bir hizmettir, Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu yararına karşı yapılmış bir eylemdir. Dolayısıyla sağlık çalışanına şiddet topluma karşı utanç verici bir eylemdir. Her zorluğa karşı görevini en iyi şekilde sunma gayretiyle çalışan ve hedefi sadece hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarımıza yönelik sözlü ve fiziksel saldırı bizleri derinden üzmüştür. Sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak el birliği ile ortadan kaldırmalıyız. Bu tür saldırıların en asgarisinin dahi gereğini yapmak için müdürlük olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. 7-24 saat Batman halkına canları pahasına sağlık hizmeti sunan tüm sağlık çalışanlarımıza, Batman halkının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklerini esirgememelerini ve şifa veren ellere sahip çıkmalarını diliyorum” dedi.