Batman’daki kayıp yakınları 25 yıldır kayıp olan Zeynel Kürsep’in akıbetini sordu « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

“Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 428’inci haftasında adalet arayışlarını sürdüren Batmandaki kayıp yakınları, 1994 yılından beri kayıp olan Zeynel Kürsep'in akıbetini sordu. Kayıp yakınları İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi ile birlikte her Cumartesi olduğu gibi bu hafta da İHD Batman Şube binasında bir araya geldiler.

Kayıp yakınları her hafta olduğu gibi bu hafta da kaybedilen yakınlarının fotoğrafını taşıdı. Kayıp yakınlarının bu haftaki eylemine HDP Batman İl Yöneticileri ile HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz destek verdi.

25 YILDIR KAYIP OLAN ZEYNEL KÜRSEP'İN AKIBETİ SORULDU

Bu haftaki eylemin basın açıklamasını okuyan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Gülbahar Kaya, 1994 yılından beri bir daha kendisinden haber alınamayan Zeynel Kürsep'in babası İbrahim Kürsep'in oğluna dair kayıp hikayesini paylaşarak şunları aktardı :

“Oğlum Zeynel Kürsep, 24 yaşındaydı ve evliydi. 24.03.1994 tarihinde rahatsızlandı, muayene olmak için Batman Devlet Hastanesine gitmişti. Muayene olduktan sonra, hastaneden çıkarken yanına bir araba yaklaşmış. Arabadan inen sivil giyimli, silahlı 2 ( iki ) şahıs tarafından zorla arabaya bindirilip kaçırılıyor. Olayı öğrenir öğrenmez, yetkili makamlara başvuruda bulundum. Ancak başvurularım yanıtsız kaldı. Ailece, kendi imkânlarımızla araştırmalar yaptık. - Dünyamız başımıza yıkılmıştı. Bir taraftan en değerli varlığım olan oğlumu kaybetmiştim; diğer taraftan da gencecik gelinimin kaygılı bekleyişine ve eşinden haber alamadığımız için gelinimin yüzüne bakamıyordum. - Gece gündüz hep aradım. Gördüğüm her kişiyi durdurup oğlumu görüp görmediklerini sordum. Aradan 5-6 gün geçmişti. Batman merkezinde; Çocuk Şube Müdürlüğüne yakın bir evde bulunan sığınakta tutulduğunu ve daha sonra, Batman dışına çıkarılıp başka sığınaklarda alıkonulduğuna dair bilgiler aldım. Bundan sonra, Batman dışında çocuğumu aramaya başladım. Aradan 8 ( sekiz ) ay geçtikten sonra, - Kaçırılıp sonradan serbest bırakılan - bir şahıs bana gelip: ‘Oğlunla aynı sığınakta beraberdik.’ dedi. Bu haber üzerine, yaşlı halimle ve elimdeki bilgilerle yeniden aramalara başladım.1996 yılında evimize gelen bir telefonda; oğlumun, Silvan ilçesine bağlı Susa köyünde bir sığınakta tutulduğunu söylediler. Silvan’a gittim ve oradaki yetkili makamlara başvuruda bulundum. Adres belirttim. Ama oradan da bir netice alamadım. Aradan çeyrek asır gibi bir zaman dilimi geçti halen umudumu yitirmiş değilim. Oğlum bir gün kapımızı çalacak diye bekliyorum. Tabi ki bu benim umudum. Oğlumun kemikleri dahi bulunsaydı biraz rahatlardım. Hiç olmazsa ziyaret edeceğim bir mezarım olurdu. O günden beridir aramadık yer bırakmayan acılı baba; acılarının çok büyük olduğunu, oğullarının akıbetini merak ettiklerini ve sorumluların biran önce belirlenip, faillerin adalet önünde hesap vermelerini umduklarını dile getirmektedir.

Gözaltında kayıplara karşı mücadele yürüten bizler, hakikat adına, adalet adına, vicdan ve insanlık onuru adına mücadelemizden asla vaz geçmeyeceğimizi, Bizlerden koparılan canlarımızın hesabını sormaya devam edeceğimizi. Kalbimizden, bedenimizden, ruhumuzdan kopartılarak kaybedilen Kayıp insanlarımız bulununcaya ve failler yakalanıp cezalandırılıncaya dek bu eylem ve etkinliklerimizden asla vaz geçmeyeceğimizi buradan bir kez daha yineliyoruz."

Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından Son buldu.

09 Şubat 2019 - 10:43 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Batman’daki kayıp yakınları 25 yıldır kayıp olan Zeynel Kürsep’in akıbetini sordu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA