Batman’daki kayıp yakınları: Roboski, adaletin ölçüsü olmaya devam edecek

BATMAN- Bu haftaki eylemlerinde Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anan kayıp yakınları, Roboski Davası ve Roboskili ailelerin tüm baskı ve unutturma politikalarına rağmen adaletin ölçüsü olmaya devam edeceğini söyledi.

Batmandaki kayıp yakınları “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” şiarıyla düzenledikleri hakikat ve adalet arayışı eylemlerinin 422. haftasında Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarhinde Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 yurttaş ve 59 katır’ın katledildiği Roboski Katliamı’da yaşamını yitirenleri andı.

İnsan Hakları Derneği(İHD) Batman Şubesi binasında yapılan eyleme kayıp yakınları, İHD yöneticileri ve hak savunucuları kaybedilenlerin fotoğraflarıyla katılırken, eylemde “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartı açıldı. Bu haftaki eylemin basın açıklamasını İHD yöneticisi Zeki Tangüner okurken, 7 yıl önce Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı. Tangüner, katliamın üzerinden geçen süreyle beraber yaşananları hatırlatırken, faillerin halen ortaya çıkarılmadığına ve failler yerine aillerin yaşadıkları baskı ile cezalara değindi.

‘ROBOSKİ, ADALETİN ÖLÇÜSÜ OLMAYA DEVAM EDECEK’

Roboski Davası’nın adalet arayışında maruz kaldığı engellemelere, baskılara ve unutturma politikalarından söz eden Tangüner, son olarak davanın AİHM tarafından başvurunun reddedilmesini hatırlattı. Herşeye rağmen Roboski’li ailelerin haksızlık karşısında bugüne kadar takınmış oldukları tavrın adaletin ölçüsü olmaya devam edeceğini dile getiren Tangüner, sözlerini şöyle sonlandırdı” Bu ölçü gelinen noktada iktidarın yoğun bir saldırısına maruz kalmış olsa bile adaletin tecelli edeceği gün gelene kadar Roboski ailelerinin ve insan hakları savunucularının mücadelesinin devam edeceğini buradan bir kez daha yineliyor, 7 yıl önce yitirdiğimiz bu gencecik insanları saygı ile anıyoruz.”

Açıklama, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.