Batmandaki kayıp yakınları: Tahir Elçi’yi unutturmayacağız – Video Haber

BATMAN- Batman’da İHD ve Kayıp yakınları tarafından düzenlenen “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” şiarıyla düzenlenen eylemin 418. haftasında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı.

Batman’da her Cumartesi İnsan Hakları Derneği(İHD) Batman şubesi ve Kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” şiarıyla düzenlenen hakikat ve adalet eyleminin 418. haftasında 3 yıl önce Dört Ayaklı Minare önünde katledilen ve faili halen ortaya çıkarılamayan Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi anıldı. İHD Şube binasında düzenlenen eyleme kayıp yakınları her hafta olduğun gibi ellerinde kayıplarının fotoğrafları ile Tahir Elçi’nin fotoğrafını taşıdı.

ELÇİ’NİN DOSYASI DA FAİLİ MEÇHUL’E BIRAKILDI

Tahir Elçi’yi anarak konuşmasına başlayan İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Devran Yıldız, Tahir Elçi’nin hayatı boyunca kayıp yakınlarının ve faili meçhul dosyalarının takipçisi olduğunu dile getirirken, ömrünü barışa adamaktan geri durmamış bir barış elçisi olduğunu ifade etti.
Yıldız, Tahir Elçi’nin faili meçhul olaylarında yaşamını yitirenlerin faillerinin ortaya çıkarılması için verdiği mücadeleye değinirken, kendisinin de Dört Ayaklı Minare önünde katledildiğini ve onun da dosyasının faili meçhul dosyaların içine bırakıldığına dikkat çekti.

 

‘TAHİR ELÇİ’Yİ UN UNUTTURMAYACAĞIZ’

Tahir Elçi’yi unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Yıldız son olarak şunları söyledi: ” 90’lı yıllarda başlayıp günümüze kadar tüm ağırlığıyla devam eden faili meçhullere, gözaltında kayıp ve işkencelere, köy yakmalara, zorunlu göçlere ve ağır yaşam hakkı ihlallerine Tahir ELÇİ’ nin sırt çevirmeden sırtladığı sorumlulukların bilinciyle bizler de dava arkadaşları olarak hiçbir zaman sırt çevirmeyeceğiz. Hak savunucuları olarak Tahir Elçi’ siz geçen 3 yılın ardından şunu ifade ediyoruz: Arkadaşımız Tahir Elçi’yi unutmadık ve unutturmayacağız! Katledenleri er ya da geç açığa çıkaracak, adalet önünde hesap soracağız.”