Batman'daki su kesintisi meclis gündemine | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Batman’daki su kesintisi meclis gündemine

Batman’daki su kesintisi meclis gündemine
304 views
07 Temmuz 2020 - 15:57

HDP Batman milletvekilleri, kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi’nin yaptığı su kesintileriyle halkın koronavirüs salgınına karşı savunmasız bırakıldığını belirtti.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Nejdet İpekyüz, Batman Belediyesine kayyım atandıktan sonra kentte yaşanan su kesintilerini Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verilen önergelerde, “Batman’da geçtiğimiz Nisan ayından bu yana su kesintileri yaşanmakta. Batman Belediyesine kayyum atandıktan sonra, Belediyenin salgın önlemlerinin engellenmesinin yanında, sık sık su sorunu yaşanan kentte, su kesintileri günde 4 saati bulmuş durumda. Yılda en az 20 bin su kesintisi şikâyetinde bulunan Batman halkı, Koronavirüs vakalarının artış gösterdiği kentte virüs tehdidine karşı savunmasız bırakılmış durumda” denildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

Önergelerde şu sorulara yer verildi:

“* Batman halkına, 16:00- 22:00 saatleri arasında neden su verilmemektedir? Batman halkının, insan sağlığı açısından çok önemli bir yerde duran suya, 24 saat kesintisiz erişebilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir? Herhangi bir çalışma yoksa bunun sebebi nedir?

*Batman Belediyesi’nin sürdürdüğü koronavirüsle mücadele çalışmalarını engelleyen kayyumun kentteki su sorununa sessiz kalmasının ve halkı koronavirüse karşı savunmasız bırakmasının sebebi nedir? Halkın sağlığını tehdit eden bu ihmallerle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

*Belediyenin kente verilen su miktarından ve suyun nereye harcandığından haberinin olmaması normal midir? Kentin altyapı sorunlarına ilişkin bir çalışma yürütülmekte midir?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.