Batmanlı kadınların 25 Kasım çalışmaları sürüyor

BATMAN-  TJA Aktivisti kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Kozluk ilçesi ile Fatih Mahallesinde kurulan Semt Pazarında kadınlarla bir araya geldi. Kadın buluşmasında bir araya gelen kadınlar ise Kadın dayanışması ve mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Batman’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Tevgera Jınen Azad (TJA) Aktivisti kadınlar Kozluk ilçesinde düzenlenen kadın buluşmasında bir araya geldi. Düzenlenen buluşmaya çok sayıda kadın katıldı. Burada konuşan TJA Aktivisti Gülistan Erdinç, 25 Kasım’ın dünya tarihindeki ve Kurdistan’daki önemine örnekler üzerinden değinirken, kadınların birçok baskı, şiddet ve kırım politikalarına maruz kaldığını ifade etti.

Dayanışma ve kadınların savunmasına vurgu yapıldı

Erdinç, bununla beraber kadınlarında mücadeleyi geliştirdiğini söyleyerek, kadınlar arasındaki dayanışma ve kendi iradesini savunmanın önemine vurgu yaptı.

‘Kadınlar üzerindeki en büyük baskı psikolojik baskı’

Kadına yönelik şiddetin her alanda sürdüğü ancak en çok uygulanan baskının psikolojik baskı olduğunu dile getiren Erdinç, iktidarın bu baskılarla kadınları alanlardan uzak tutmaya çalıştığına değindi. Erdinç, son olarak ise 25 Kasım kapsamında sürdürülen çalışmaların ile yerel seçim çalışmalarının da bir birine bağlı olduğunu ifade ederek, yerel seçimlerde hem Batmanlı hem de Kozluklu kadınların temsiliyet konusunda daha çok mücadele içerisinde yer almasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kadınlar yerel seçimi konuştu

TJA Aktivisti Sabahat İnal ise din, devlet ve kadın konusuna değinirken, AKP hükümeti döneminde dinin kadınların iradesi üzerinde bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi. İnal, kadının iktidarın kendine göre uydurduğu din politikaları üzerinden eve hapsedilmek istendiğine dikkat çekti.

25 Kasım’a dair tartışmalar ve değerlendirmelerin ardından yerel seçimlere dair kadınların beklentileri, çalışmaları konuşulduktan sonra buluşma ” jin jiyan azadi” sloganları eşliğinde son buldu.

Semt pazarında el bildirisi dağıtıldı

Öte yandan TJA Aktivisti bir grup kadın ise Fatih Mahallesi Semt Pazarında kadınlarla bir araya geldi. Burada kadınlarla sohbet eden kadınlar ardından 25 Kasım ile ilgili el bildirisi dağıttı.