Celal Başlangıç’ın Artı TV’de sunduğu Artı Gerçek programının konukları Artı TV programcısı Erk Acarer ile yazarlarımız Eser Karakaş, Koray Düzgören ve İnci Hekimoğlu oldu. 

Programda hala ortaya çıkmayan 128 milyar doların akıbeti sorulurken, gri pasaport ile Almanya’ya geçen Türkiye vatandaşlarının nerede olduğu, adalardan Hatay’ın dört yol mevkisine gönderilen 100 atın nerede olduğu, Akhisarspor’un transfer ücreti ödeyip oynatmadığı oyuncuların nerede olduğu sorularına cevabı arandı. 

Maliye profesörü olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Artı Gerçek yazarı Eser Karakaş, Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye’nin arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini tarif etti. Karakaş, “Ben her konuya hakim olamam ama Hazine ne iş yapar bilirim, benim alanımdır. Merkez Bankası’nın, Hazine ile hiç bir alakası yoktur, ortak iş yapamazlar. 2001’e kadar Merkez Bankası, kısa vadeli avans verirdi ama bu 2001’de yasaklandı. Dolayısıyla o da bitti. Merkez Bankası ile Hazine’nin olabilecek tek ilişkisi şudur; Hazine, borç ödüyor yurt dışına. Hazine’nin doları yok. Ödeme zamanı geldiği zaman Merkez Bankası’na ‘Şu kadar parayı öde’ diyor. İlişkisi bu kadardır, başka bir şey olamaz! Bir protokol imzalanmışsa arkasında mutlaka bit yeniği vardır” ifadelerini kullandı. 

‘BİR SÜRÜ İNSAN İNTİHAR EDECEK!’

Kripto para alım satımı yapılan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in piyasadan topladığı 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığının ortaya çıkmasını ardından bu firmaya parasını yatıran bir yurttaşın intihar ettiğini hatırlatan Artı Gerçek yazarı İnci Hekimoğlu, “Bu yüzden bir sürü insan intihar edecek!” dedi. 

‘İKTİDAR İŞİN İÇİNDE’

Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak’ın bir anda ortadan kaybolmasının ardından gündemde ki etkisini artıran ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna son dönemde, 100 at nerede, kripto paralar nerede gibi sorularının da eklendiğini vurgulayan Artı Gerçek yazarı Koray Düzgören, “Bütün bunlar tesadüf değil! Bazılarında iktidar da işin içinde!” diyerek “Kayıplar ülkesi Türkiye” ifadelerini kullandı. 

Ticaret Bakanı’nın yolsuzluk ve rüşvet meselesinin ve geri pasaportlar meselesinin iktidarı çürümüşlüğünü gösterdiğini söyleyen Düzgören, “Yalancı tanıklar ile HDP’li belediyelere kayyım atandı ancak gri pasaport olaylarında rezalet bir olaya karışan belediye başkanları, valileri hala görevde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hala bir soruşturma açmış değil. Bu çürümüşlüğün bütün boyutlarıyla ortaya çıktığı bir süreci yaşayacağız” şeklinde konuştu.