Buldan’dan Avrupa Konseyi’ne Demirtaş çağrısı: Devreye girin

ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararın uygulanmamasına tepki göstererek, “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi derhal devreye girmelidir. Aksi halde hukuksuzluğa alet olacaktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Buldan, AİHM’in Demirtaş hakkında verdiği serbest bırakılma kararının Türkiye tarafından yerine getirilmemesinde etkili olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a tepki göstererek, “Siz bir mahkeme başkanı mı yoksa bir cumhurbaşkanı mısınız? Bir yandan Avrupa ile ilişki kurmaya çalışacaksınız bir yandan AİHM kararlarını tanımayacaksınız” diye seslendi. 

Erdoğan’ın öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için uluslararası hukuku işaret eden açıklamalarına da dikkat çeken Buldan, “Böyle tutarsızlık, böyle ikiyüzlülük olmaz. Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır. AİHM kararı derhal tanınmalıdır” dedi. 

“Erdoğan, Edirne’yi Yassı Ada yapmak istemektedir” diyen devam eden Buldan,  “Karar emsal teşkil ettiği için, Demirtaş ve diğer siyasetçiler bırakılmalıdır. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi derhal devreye girmelidir. AİHM kararı yerine getirilmemesi halinde AB, Türkiye ile tüm ilişkileri dondurmalıdır aksi halde hukuksuzluğa alet olacaktır” diye belirtti.

Tutuklu ailelerin grupta olduğunu hatırlatan Buldan, ağır hasta tutukluların serbest bırakılmamasına için, “Bunun adı düşman hukukudur” dedi. Buldan, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur, onlar yalnız değildir, onlar milyonlardır” diye konuştu. 

‘SOYLU’YU NEDEN ADAY GÖSTERMEDİN?’
Diyarbakır’da AKP’nin kayyumu aday göstermesine ilişkin de konuşan Buldan, şöyle devam etti: “Soruyuz, maden aday bulamadın sen (Erdoğan) niye aday olmadın. Soylu’nu neden aday göstermedin. Damadını neden aday göstermedin. Ya da Bahçeli’yi gösterseydin. En azından Osmaniye ötesini görmüş olurdun. Halka hakaret ediyorlar. Halk buna cevap verecektir. Kendi iradesini yok sayanları sandıklarda yok sayacaktır.” 
Buldan ve 10 milletvekili, grup toplantısı ardından Meclis HDP Grup Toplantı Salonu’nda açlık grevine başlayacak.  (Mezopotamya Ajansı)