'Çav Bella' çalınması soruşturmasında bir gözaltı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Camilerden ‘Çav Bella’ çalınması soruşturmasında bir gözaltı

Camilerden ‘Çav Bella’ çalınması soruşturmasında bir gözaltı
186 views
22 Mayıs 2020 - 1:12

İzmir’de camilerde “Çav Bella”nın çalınmasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında bir kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, camilerin hoparlörlerinden “Çav Bella” marşının çalınmasına yönelik soruşturma kapsamında bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada bir danışmanlık şirketinde yönetici olarak görev yapan Banu Ö, Türk Ceza Kanunu’nun 216/3 maddesi kapsamında ‘Dini değerleri alenen aşağılamak’ suçundan gözaltına alınmıştır” denildi.

Açıklamada, aynı soruşturma kapsamında bir kişinin daha gözaltına alındığı ve bu kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir Müftülüğü’nden yapılan suç duyurusunun ardından, “Müftülüğün merkezi ses sistemini sabote ederek kentte bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapanlar ile eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar” hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Öte yandan İzmir’deki camilerden merkezi sistemden ezan okunmasının tedbir amaçlı durdurulduğu belirtildi. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.