‘Cegerxwîn yaşadığı çağı aşmış bir ozan’

İSTANBUL – Kürt Şair Cegerxwîn için düzenlenen anma gecesine mesaj gönderen tutuklu yazar Rojbin Perişan “Cegerxwîn’i anlamak Rojava topraklarına kalpten bağlanmaktır”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Bakırköy’de bulunan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde Kürt şiirinin öncüsü sayılan şair ve yazar Cegerxwîn’e saygı gecesi düzenledi. Etkinliğe, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder katıldı.

Program, Cegerxwîn’in yaşamından kesitler sunan belgesel gösterimiyle başladı. Daha sonra Gölge Tiyatro Merkezi’nin hazırlamış olduğu Kürtçe ve Türkçe müzikal oyunla devam etti.  Şair Ahmet Telli, Hicri İzgören, Şükrü Erbaş’ın da katkılarını sunduğu Cegerxwîn’in anısı için hazırlanan slayt gösteriminin ardından, Kürtçe ve Türkçe şiirler okundu.

‘YAŞADIĞI ÇAĞI AŞMIŞ BİR 

Tutuklu yazar Rojbin Perişan’ın Cegerxwîn anısına yazdığı mektup okundu. Cegerxwîn’in Kürt edebiyat tarihinin önemli bir kavşağında yer aldığını aktaran Perişan’ın gönderdiği mesaj şöyle: “Mamoste Cegerxwîn bizim için muhteşem bir ozandı. Yalnızca şiirleriyle değil yaşam duruşu ve öğrettikleriyle zaman tanımazdı bizim için. Yirminci yüzyıla sıkıştırılamayacak denli çağı aşan ve hala umut etmeye, kavgaya inanmaya davet eden bir ozan. En önemlisi de hayal etmeye çağıran. Bu yüzden onu tanımak ve anlamak belki de ulusal birliğini sağlamış Kürt halkının onuruyla içinde yer aldığı özgür ve eşit bir dünya hayalini paylaşmaktır. Şiir gibi yaşamanın anlamını gösteren Cegerxwîn’i anlamak şimdi o anlamı büyüten ve gerçek kılan Rojava topraklarına kalpten bağlanmaktır.”

Etkinlik, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarının müzik dinletisiyle son buldu. (Mezopotamya Ajansı)