CENTCOM Komutanı Votel: ‘Ortaklarımızın korunması Suriye planımızın bir parçası’ « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, “Suriye'de Türkiye'ye yönelik bir tehdidin olmaması ve sahada bizimle savaşan ortaklarımızın korunması Suriye planımızın bir parçası” dedi.

Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararı ve IŞİD’le mücadele konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Komutan Votel’e, Suriye’den çekilme planı çerçevesinde Ankara’nın, YPG’nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri konusundaki "endişeleri" ve Amerika’nın Kürt müttefiklerini korumak için nasıl bir yöntem benimseyeceği soruldu. Votel, “Türkiye’ye yönelik bir tehdidin olmaması ve bizimle savaşan ortaklarımızın korunması stratejimizin bir parçası” dedi. Joseph Votel, ABD'nin stratejisine ilişin ayrıntı vermedi, “Kapalı oturumda daha ayrıntılı tartışabiliriz” diye konuştu.

'UÇUŞA YASAK BÖLGE SEÇENEĞİ YOK'

CENTCOM Komutanı’na Suriye’de uçuşa yasak bölge seçeneği de soruldu. Votel, “Farklı seçenekleri değerlendiriyoruz ancak şu anda incelediğimiz seçeneği uçuşa yasak bölge olarak tanımlamam” ifadelerini kullandı.

'ÇEKİLME KARARINDAN HABERİM YOKTU'

Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki IŞİD tutuklularının durumu da sorulan Joseph Votel, yabancı savaşçıların geldikleri ülkelere gönderilmelerine odaklandıklarını söyledi. CENTCOM Komutanı’na Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararı kamuoyuna açıklanmadan önce karardan haberdar olup-olmadığı soruldu. Karardan daha önce haberdar olmadığını söyleyen Votel, kendisine Suriye’den çekilme kararı konusunda danışılmadığını belirtti.

05 Şubat 2019 - 22:17 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

CENTCOM Komutanı Votel: ‘Ortaklarımızın korunması Suriye planımızın bir parçası’

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA