CHP’li Karaca’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

CHP’li Karaca’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

CHP’li Karaca’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
44 views
10 Ocak 2021 - 21:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Bicer Karaca, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla paylaştığı mesajda “10 Ocak, tüm basın emekçilerimiz için bir mücadele günüdür” dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Bicer Karaca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yayımladı. Karaca, videolu mesajında “10 Ocak aslında sadece Çalışan Gazeteciler Günü değil, aynı zamanda tüm basın emekçilerimiz için bir mücadele günüdür” dedi.

Gülizar Biçer Karaca’nın mesajı şöyle:

“10 Ocak, bundan tam 60 yıl önce 1961 yılında gazete patronlarına karşı onurlu bir direniş sergileyen ve bu direnişlerini patronlara karşı bir zaferle sonuçlandırarak 212 sayılı yasanın çıkmasını sağlayan gazetecilerimizin mücadele günü. 10 Ocak sadece gazeteciler için değil ülkemiz için de aslında bir demokrasi zaferinin günü. 60 yıl önce verilen mücadele patronlara karşı verilmiş ve kazanılmıştı. Aslında bugün de gazete patronlarına karşı gazetecilerimizin mücadelesi aynen devam etmekte. Hâlâ patronların baskısıyla, patronlar üzerindeki baskılarla kapatılan televizyonların ve halkın doğru habere erişimi için mücadele ederken, yaptıkları haberler nedeniyle, gerçek ve doğru ve eleştirel haberler nedeniyle gözaltı, cezaevleri tehdit edilen basın emekçilerimiz bulunmakta.

O nedenle hem ekonomik sorunlar hem sendikasızlaşma, örgütlenmelerinin önündeki engeller ve yargının tepelerinde bir tehdit unsuru olarak kullanıldığı gazetecilerimiz için 10 Ocak aslında sadece Çalışan Gazeteciler Günü değil, aynı zamanda tüm basın emekçilerimiz için bir mücadele günüdür.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak gazetecilerimizin hak arayışlarının, hak mücadelelerinin her daim yanında olacağımızı ve Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında çıkartılacak bir basın kanunu ile patronların gazeteciler üzerindeki baskısını, yargının gazeteciler üzerindeki tehditlerini ortadan kaldıracağımızın sözünü veriyor ve bu mücadele gününde tüm basın emekçilerimizin yanında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, tüm gazetecilerimiz mücadelelerinde, direnişlerinde, onların hak mücadelelerinde dayanışma içerisinde olacağımızın buradan sözünü veriyoruz.” 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.