Çin'den İngiltere'ye uyarı: size pahalıya mal olacak | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Çin’den İngiltere’ye uyarı: size pahalıya mal olacak

Çin’den İngiltere’ye uyarı: size pahalıya mal olacak
207 views
15 Temmuz 2020 - 23:24

Çin, İngiltere’yi Huawei’yi yasaklaması konusunda uyararak, “pahalıya mal olacak” dedi. Çin’in İngiltere Büyükelçisi, diğer Çinli firamaların da bu kararı yakından takip ettiğini ifade etti.

Çin, ABD Başkanı Donald Trump’ın uyarısı sonucu harekete geçerek Huawei’yi 5G ağlarında yasaklayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a uyarı geldi. Çin, bu hamlenin yatırım anlamında İngiltere’ye pahalıya patlayacağını söyledi.

escort Maltepe

Boris Johnson’ın Huawei ekipmanlarının 5G ağlarında kullanılmasını yasaklaması ve var olan ekipmanların 2027 yılına kadar değiştirilmesi kararı sonrası, ABD Başkanı Donald Trump krediyi kendine toplayarak, eğer ülkeler ABD ile iş yapmak istiyorsa, Huawei’yi yasaklamalı dedi.

Ancak İngiltere’den 5 kat büyük bir ekonomiye sahip olan Çin, şirketlerin Londra’nın ulusal telekom liderini yasaklamasını izlediğini ve bu kararın Britanya’yı yatırım anlamında yaralayacağını söyledi.

Çin Büyükelçisi Liu Xiaoming, “Bunun sadece hayal kırıklığı olduğunu değil, cesaret kırıcı olduğunu söyleyebilirim” diyerek İngiltere’nin Huawei’yi basitçe terk ettiğini ifade etti.

Xiaoming, “Huawei’ye davranış şekliniz diğer Çinli firmalar tarafından çok yakından takip ediliyor ve bu firmaların daha fazla yatırım yapma konusundaki cesaretini zora sokuyor” dedi.

Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinde olan İngiltere’de Huawei’nin güvenliği konusundaki korkular Johnson’ı Çin ve ABD arasındaki rekabette bir taraf olmaya zorladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, “İngiltere bağımsız statüsünü devam ettirmek mi istiyor yoksa ABD’nin bir derebeyliğine, bir aletine mi indirgenmek istiyor?” dedi ve Çin’in İngiltere’deki yatırımlarının büyük bir tehlike altında olduğunu ifade etti.

İNGİLTERE VE ÇİN’İN EKONOMİK İLİŞKİLERİ

İngiltere son 15 yılda Çin’e daha fazla bağımlı hale geldi. 2018’de ülkedeki ithalatın 54 milyar dolarlık yüzde 9’u Çin’den geldi.

İngiliz şirketlerin Çin’e olan yatırımı da son yıllarda artış gösterdi. 2013 ve 2018 yılları arasında bu yatırımlar 2 katından fazla bir noktaya geldi. İngiltere’nin resmi verilerine göre İngiliz şiretlerinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de 16 milyar poundluk yatırımı bulunuyor.

Buna karşın, Çin’li şirketlerin İngiltere’deki yatırımları 2018 senesinde 1.8 milyar poundda kalarak, ülkedeki en büyük yabancı yatırımcı olan ABD’den çok uzak bir noktada yer aldı.

Trump, Çin’i ABD’nin en büyük jeopolitik rakibi olarak görüyor ve ülkeyi ticaret üzerinde avantaj sağlamakla suçluyor. Trump ayrıca ülkeyi “Çin virüsü” dediği koronavirüs pandemisi hakkındaki gerçekleri söylememekle de suçluyor.

Washington ve müttefikleri, Huawei teknolojisinin Çin için ajanlık yapmak için kullanıldığını söylemiş, Huawei ise bunu reddetmişti.

Trump, “Ülkeleri – büyük kısmını tek başıma yaptım – Huawei kullanmama noktasında ikna ettik. Çünkü bunun büyük bir güvenlik riski olduğunu düşünüyoruz” demişti.

Konuşmasının devamında Trump, “Birçok ülkeyle bunu kullanmaması için konuştum: Eğer bizimle iş yapmak istiyorlarsa, bunu kullanamazlar. Bugün İngiltere artık bunu kullanmayacağını açıkladı” ifadelerini kullandı.

İngiltere, Huawei’nin yasaklanma sebebinin kendi güvenlik endişeleri olduğunu ve ABD’nin uyguladığı yaptırımlar sebebiyle Huawei ekipmanlarının tedariğinin kesintiye uğraması endişesi olduğunu söyledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yalnızca Trump’ın bundan sorumlu olduğunu inkar ederek, “Hepimiz Donald Trump’ın biz olmadığını biliyoruz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.