Cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmeyen TJA aktivisiti Seyhan Başak’ın üstündeki kazak yırtılarak çıplak arama gerçekleştirirken darp edildiği belirtildi.


Batman’da gözaltına alınarak Hakkari’ye götürülen ve “Örgüt üyesi” olma iddiasıyla tutuklanan TJA aktivisti Seyhan Başak götürüldüğü cezaevinde zorla çıplak aramaya maruz bırakıldı.

Hakkari Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında başlatılan bir soruşturma kapsamında 25 Mart tarihinde Batman’da gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Seyhan Başak, aynı gün Hakkari’ye getirildi. İl Emniyet Müdürlüğü’nde 6 gün gözaltında tutulan Başak, ifade işlemlerinin tamamlanmasıyla 31 Mart günü adliyeye çıkarıldı.


Başak, savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemece ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanarak Hakkari Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Başak Aile ve avukatları aracılığı ile yaşadığı çıplak arama işkencesini bu gün aktardı. Cezaevi girişinde kendisine çıplak arama dayatmasında bulunulduğunu aktaran Başak, çıplak aramayı kabul etmediği için üzerindeki elbiselerin yırtılarak çıkarıldığını belirtti.

Üzerinde ki elbiselerin çıkarılması esnasında kendisine işkence edildiğini de aktaran Başak, kollarında darp izlerinin bulunduğunu ve yapılan işkencenin cezasız kalmaması için yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.