Cumartesi Anneleri’nden 2019’un ilk mesajı: Vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz

İSTANBUL– Eylemleri 700. haftadan itibaren yasaklanan Cumartesi Anneleri, yeni yılın ilk gününde “Beni Bul Anne” şarkısı eşliğinde ellerindeki karanfilleri “Vazgeçmedik” diyerek bariyerlerle kapalı Galatasaray Meydanı’na bıraktı.
Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemleri 700’ncü haftadan bu yana Galatasaray Meydanı’nda yapılması engellenen Cumartesi Anneleri, yeni yılın ilk gününde bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Cumartesi Anneleri’ne Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu destek verdi. “Beni Bul Anne” şarkısı eşliğinde polis bariyerleri ile kapalı olan Galatasaray Meydanı’na ellerindeki karanfilleri bırakan Cumartesi Anneleri “Vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz” diye belirtti.
‘HAKİKATİ SÖYLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Cumartesi Anneleri yaptıkları yazılı açıklamada, şunları dile getirdi: “Güneşe kavuşmak için kayaları parçalayan kır çiçeklerinin direncini, ışığa kavuşmak için buzulları kıran kardelenlerin direncini kuşanarak karşıladık yılı. Yeni yılın ilk gününde kayıplarımızdan ve Meydanı’mızdan vazgeçmediğimizin, vazgeçmeyeceğimizin ifadesi olarak karanfillerimizi polis işgalindeki Galatasaray’a  ‘Beni Bul Anne’ şarkısı eşliğinde bıraktık.
Yeni yılda da gözlerimiz gerçeği görmekten, dillerimiz hakikati söylemekten vazgeçmeyecek.” (Mezopotamya Ajansı)