Tutuklu siyasetçilerin söz talebini reddederek Kobanê iddianamesinin okunmasına geçilmesini alkışlarla protesto eden avukatlar, bir kez daha duruşma salonunu terk etti. Selahattin Demirtaş, SEGBİS’ten “128 milyar dolar nerede?” diye yazdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın devam eden duruşması, protestolar eşliğinde iddianamenin okunmasıyla devam etti.

Siyasetçiler, bulundukları cezaevinden A4 kağıtlarına yazdıkları yazıyla mahkeme heyetinin tutumunu protesto etti. Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden yazdığı yazıda Nazmi Gür, “Duyamıyoruz, okunan nedir, SEGBİS kapatıldı, duyamıyoruz, göremiyoruz” yazdı. Diğer siyasetçiler “duyamıyoruz” yazılı kağıtları kameraya gösterdi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, “128 milyar dolar nerede?” diye yazdı.

18 DAKİKA PROTESTO

İddianame, duruşma salonunda mahkeme başkanının tutumunun protestoları eşliğinde okundu. Avukatlar ve siyasetçilerin ilk protestoları 18 dakika sürdü. İddianamenin okunduğu sırada avukatların yeniden siyasetçilerin söz almasını istemesi üzerine, avukatlar ile mahkeme başkanı arasında gerginlik yaşandı. HDP’li siyasetçiler ve avukatlar durumu ikinci kez alkış ve sıralara vurarak protesto etti.

“Siyasetçiler konuşsun” talebinin mahkeme başkanı tarafından reddedilmesini “hukuksuzluk” olarak niteleyen avukatlar, alkış ve zılgıtlarla salonu terk etti.