Demirtaş’tan Saray’a ‘okkalı cevap’ | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Demirtaş’tan Saray’a ‘okkalı cevap’

Demirtaş’tan Saray’a ‘okkalı cevap’
864 views
11 Ocak 2021 - 16:47

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin hakkında verdiği kararla ilgili hukukçular tarafından yapılan değerlendirmeleri paylaştı. Demirtaş, hukukçular Başak Çalı ve Kerem Altıparmak’ın AİHM’nin hakkında verdiği karara dair değerlendirmelerinin Erdoğan’ın hukuk danışmanı Mehmet Uçum’a “okkalı bir cevap olduğunu” söyledi.

Edirne Cezaevi’nde 4 yıldır tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin hakkında verdiği tahliye kararıyla ilgili Twitter hesabından yeni açıklamalarda bulundu. AİHM’de savunmanlığını yapan hukukçular Başak Çalı ve Dr. Kerem Altıparmak’ın 20 sayfadan oluşan “Esastan Bağlayıcı: AİHM Büyük Daire Selahattin Demirtaş Kararı” değerlendirmesini paylaşan Demirtaş, bu değerlendirmenin Erdoğan’ın hukuk danışmanı Mehmet Uçum’a “okkalı bir cevap olduğunu” söyledi. Demirtaş ayrıca “Aslında hukuk danışmanlığına Hamza Yerlikaya da atanabilirmiş. Nihayetinde Uçum’un hukuk bilgisi Yerlikaya’nın hukuk bilgisiyle aynı seviyede sayılır” dedi.

‘HUKUK BİLGİSİ SEVİYELERİ AYNI’

Demirtaş’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

“Merhabalar. AİHM duruşmasında savunmanlığımı üstlenen değerli hukukçulardan Prof. Başak Çalı ve Dr. Kerem Altıparmak‘ın AİHM Büyük Daire kararına dair önemli değerlendirmelerini okumanızı öneririm.

Saray’ın hukuk danışmanı(!) Mehmet Uçum’a da okkalı bir cevap olmuş. Aslında hukuk danışmanlığına Hamza Yerlikaya da atanabilirmiş. Nihayetinde Uçum’un hukuk bilgisi Yerlikaya’nın hukuk bilgisiyle aynı seviyede sayılır.

Ayrıca, AİHM’de beni temsil eden değerli hukukçulardan Av. Benan Molu, Av. Mahsuni Karaman ve Av. Ramazan Demir’in AİHM Büyük Daire kararından derledikleri çarpıcı notları da, kararı anlamayı kolaylaştırır düşüncesiyle paylaşıyorum.”

Prof. Başak Çalı ve Dr. Kerem Altıparmak‘ın değerlendirmelerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Av. Benan Molu, Av. Mahsuni Karaman ve Av. Ramazan Demir’in derledikleri notlara da buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.