Diyarbakır'da fabrikada çalışan 200 işçi Koronaviruse yakalandı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Diyarbakır’da fabrikada çalışan 200 işçi Koronaviruse yakalandı

Diyarbakır’da fabrikada çalışan 200 işçi Koronaviruse yakalandı
170 views
23 Temmuz 2020 - 1:03

Diyarbakır’da Coronavirus normalleşme sonrası Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasında işlerine geri dönen 800 işçiden 200’ünün Coronaviruse yakalandığı iddia edildi. Haziran sonu ve Temmuz ayının başında belirti gösteren birkaç işçinin testinin pozitif çıkmasıyla normal çalışma seyrinin devam ettiği fabrikada, Coronavirus testi pozitif çıkanlarının sayısının günden güne arttığı ifade edildi. Şu ana kadar fabrikada 800 çalışandan 200 civarı işçinin test sonuçlarının pozitif çıktığı, testi pozitif çıkanlarla temas halinde olup belirti gösteren 200 çalışanın ise karantinaya alındığı, 400 civarında işçinin ise pozitif vakalarla temaslı olup da çalışmalarına devam ettiği ileri sürüldü. 

’10 İŞÇİDEN 8’İNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI’

Konuya ilişkin bilgi veren ve isimlerinin yazılmasını istemeyen işçiler, ilk vakanın ortaya çıkmasıyla hiçbir önlem alınmadığını iddia etti. İşçiler, pozitif vakalarla temaslı olanların, karantinaya alınmadığını, ancak belirti göstermesi durumunda test yapmaya gönderildiğini kaydetti. Teste gönderilen her 10 işçiden 8’inin testinin pozitif çıktığını dile getiren işçiler, bu pozitif vakalarla temaslı kişilerin izin talebi ise karşılanmadığını söyledi. Coronalılarla temaslı olup da belirti göstermeyen işçilerin, test taleplerinin karşılanmadığını dile getiren işçiler, şu anda temaslı olup da belirtti göstermeyen 400 işçinin çalışmaya devam ettiklerini aktardı.

‘ÇALIŞANLAR TESTE TABİ TUTULSUN’

Gün içinde halsizleşen, ancak aşırı belirti göstermeyenlerin hastaneye gitme isteklerinin geri çevrildiği, iş saati dışında hastaneye gitmesi yönünde uyarıların yapıldığını iddia eden işçiler, gerekli önlemlerin alınması, fabrikadaki tüm çalışanların teste tabi tutulmasını istedi.

TESTİ POZİTİF ÇIKAN İŞÇİ KONUŞTU

Testi pozitif çıkan bir çalışan ise, Cuma günü Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptığı testin pozitif çıktığını, çalışanlara yönelik alınan önlemlerin yeterli olmadığını söyledi. Söz konusu çalışan, “Sonuçta orada ortak bir çalışma var. Sizin temas ettiğiniz, ütüye, makineye, ürüne başkası da dokunuyor. Biliyoruz, virüsün yüzeylerde yaşama süresi uzundur. Buna dair önlem alınmıyor. Siz ne kadar kötü olursanız olun, yüksek ateşiniz yoksa test yapılmıyor. Benim 2 haftada tanık olduğum 50 pozitif vaka var. Evet belli önlemler var. Dezenfekte yapılıyor, maske dağıtılıyor, yemekhanede fiziki mesafe uygulanıyor. Ama bunlar yeterli olmuyor. Etkili önlemlerin alınması lazım” diye konuştu.

FABRİKA YETKİLİSİ İDDİAYI YALANLADI

Telefonla görüşülen fabrika yetkilileri de iddiaların doğru olmadığını, fabrikalarında virüse yakalanan işçilerin bulunmadığını ileri sürdü.

SAĞLIK İl MÜDÜRLÜĞÜ: BİLGİMİZ YOK

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de Coronavirus vaka kayıtları mekan bazlı tutulmadığı için bu konuda bilgilerinin olmadığını söyledi. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.