Egitim Sen: Öğretmenlerin Kazanımlarını Gasp Etmekten Vazgeçin! | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Egitim Sen: Öğretmenlerin Kazanımlarını Gasp Etmekten Vazgeçin!

Egitim Sen: Öğretmenlerin Kazanımlarını Gasp Etmekten Vazgeçin!
143 views
30 Eylül 2020 - 17:18

Eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin Eğitim Sen Batman Şubesi, yeni dönemin birçok hak gaspıyla başladığını belirterek, taleplerini sıraladı. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman şubesinin , yüz yüze ve uzaktan eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin açıklama yaptı. 

Eğitin-Sen’in açıklaması şöyle; Eğitim Sen genel merkezin aldığı karar doğrultusunda ek derslerin ödenmemesi ve hafta içi DYK kurslarının maaş karşılığına sayılması, esnek, kuralsız çalışma, eğitimde fırsat eşitsizliği, eğitimde yaşanan bu kaos ve hak gasplarına dur demek için bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Öğretmenlerin kazanımlarını gasp etmekten vaz geçin

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin ek dersleri ile ilkokul ve ortaokullarda yapılacak canlı derslerle ilgili yayınlanan yazılar öğretmenlerin kaygılarını ve sorularını artırmaktadır. Yapılmak istenenin öğretmenlerin emeklerinin yok sayılmasıdır. Eğitim Sen bu girişimlere sessiz kalmayacak, emeğimizi ve haklarımızı korumak için sonuna dek mücadele edecektir.

 Salgın koşullarında sosyal devletin görevi çalışanları desteklemektir. Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmiştir. Tasarruf etmek isteniyorsa bu emekçilerin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden, alınan milyar dolarlık silahlardan, emperyal hayallerle yapılan savaş harcamalarından, makam arabalarından, lüks ve şatafattan yapılmalıdır.

 Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Hükümetin ilk yüz günlük icraatı içerisinde vermeyi vaadettiği 3600 ek göstergeyi öğretmenler beklerken, artan enflasyon ve alım güçlerindeki düşüş karşısında maaş farklarını beklerken ek derslerinden de olmaları kabul edilemez. Bu konuda hukuksal yollara başvuracağımızı ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Eğitim Sen olarak kısa bir süre önce genel merkez düzeyinde görüştüğümüz  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un vermiş olduğu  sözün gereğinin bir an evvel gereğinin yerine getirmesini beklemekteyiz. Tüm eğitim emekçileri bu sorunun çözülmesini beklemektedirler. Sorunun  çözülememesi durumunda idari yargıya başvurulacak ve yargının karar vermesine kadar geçecek süre içerisinde haklarımız demokratik, yasal ve meşru yollarla korunmaya devam edilecektir.

Tüm eğitim emekçilerini, özellikle de öğretmenleri ek dersler konusunda yaratılan mağduriyet giderilene kadar   Eğitim Sen tarafından yapılacak bilgilendirmeleri takip etmeye ve çağrıları hayata geçirmeye davet ediyoruz. Kimse kaygılanmasın. Eğitim Sen var. Eğitim Sen varsa umut hep var.
Nurullah Baltacı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.