Erdoğan konuşurken İsrail Büyükelçisi salonu terk etti | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Erdoğan konuşurken İsrail Büyükelçisi salonu terk etti

Erdoğan konuşurken İsrail Büyükelçisi salonu terk etti
744 views
23 Eylül 2020 - 15:24

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferans ile katıldığı BM 75. Genel Kurulu toplantısında salonu terk etti. İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, daha sonra yaptığı açıklamada “Erdoğan, İsrail’e karşı antisemitist yalanlarına devam ediyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e ilişkin konuşması sırasında salonu terk eden İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, daha sonra açıklamalarda bulundu. İsrail gazetesi Haaretz’in aktardığı habere göre Erdan, “Erdoğan, İsrail karşıtı antisemitist yalanlarını söylemeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

Dünyanın “bu çifte standardı” gördüğünü belirten Erdan, “ABD ve İsrail Orta Doğu’da yeni bir barış yolu açtı” dedi.

NE OLMUŞTU? 

Erdoğan, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının bir kısmında şu ifadeleri kullanmıştı:

“İnsanlığın kanayan yarası olan Filistin’deki işgal ve zulüm düzeni, vicdanları acıtmaya devam ediyor. Üç büyük dinin kutsallarına ev sahipliği yapan Kudüs’ün mahremiyetine uzanan kirli el, cüretini giderek artırıyor. Filistin halkı, İsrail’in tüm baskı, şiddet ve yıldırma politikalarına yarım asırdan uzun bir süredir göğüs geriyor. Asrın Anlaşması adı altında Filistin tarafına dayatılmaya çalışılan teslimiyet belgesi reddedilince İsrail bu kez işbirlikçilerinin yardımıyla kaleyi içeriden fethetme girişimlerine hız vermiştir” diyen Erdoğan, “Türkiye olarak Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz. Kimi bölge ülkelerinin bu oyuna ortak olması, İsrail’in temel uluslararası parametreleri aşındırma çabalarına hizmet etmenin ötesinde anlam taşımıyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.