Eşbaşkan Mehmet Demir'in davasında yetkisizlik kararı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Eşbaşkan Mehmet Demir’in davasında yetkisizlik kararı

Eşbaşkan Mehmet Demir’in davasında yetkisizlik kararı
223 views
09 Eylül 2020 - 13:49

Görevden alınan Batman Belediyesi Eşbaşkan Mehmet Demir hakkında Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, yetkisizlik kararıyla Batman’a gönderildi. 

Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, 23 Mart 2020 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınıp yerine kayyım atandı. Serbest bırakılan Demir, 27 Temmuz günü bu kez Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınıp “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, sunulduğu Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ilk önce iade edildi. Mahkemenin talebi üzerine savcılık, Demir, hakkında daha önce açılan ve “takipsizlik” kararı verilen dosyalara itiraz etmesinin ardından iddianameyi yeniden mahkemeye gönderdi. İddianameyi kabul eden Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kez de yetkisizlik kararı vererek dosyayı Batman Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.  Dava dosyasının hangi mahkemede görüleceği önümüzdeki günlerde belirlendikten sonra duruşma tarihine karar verilecek.  

ETKİNLİKLER VE EŞBAŞKANLIK SUÇLAMASI 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlemiş olduğu etkinliklere ve adaylığı sürecinde seçim çalışmalarına katılması, DTK delegesi olduğu ve belediyeyi eşbaşkanlık modeliyle yönettiği gerekçesiyle Demir hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.