Bismil’de 6 Nisan’da 3 mahallede yapılan eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan İbrahim Halil Ercan’ın, başına poşet geçirilerek işkenceye maruz kaldığı, evinin çevresinin kazıldığı ve kimse olmadan yapılan aramada bulunduğu iddia edilen mühimmatları üstlenmesi için ölümle tehdit edildiği belirtildi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 6 Nisan Salı günü Dicle, Dumlupınar ve Haciya Kurda (Kürtmen Hacı) mahallerinde polisin düzenlediği ve bir kişinin gözaltına alındığı operasyonun detayları ortaya çıktı. 6 Nisan saat 02.00’da başlayan ve sabah saat 08.00’a kadar süren operasyonda, 3 ayrı mahallede eş zamanlı ablukaya alınırken, baskın yapılan evlerde kazı yapmak için iş makineleri götürüldü.

EVLERDE KAZI

Yapılan baskınlarda 3 evde arama yapılırken, Dicle Mahallesi’ndeki İbrahim Halil Ercan’a (30) ait ve kısa bir süre önce tadilat için boşaltılan evin içinde, bahçesinde ve yanında bulunan ahırda kepçelerle kazı yapıldı. Aynı uygulama, Dumlupınar ve Haciya Kurda mahallelerinde de yapıldı. Evi tadilatta olduğu için Dumlupınar Mahallesi’nde bir akrabasında misafir kalan İbrahim Halil Ercan ve evde bulunanların, özel harekat polislerinin hakaretlerine ve kötü muamelesine maruz kaldığı belirtildi. Evde ve çevresinde de arama yapıldıktan sonra Ercan’ın ikamet ettiği Dicle Mahallesi’ne kadar işkence edilerek götürüldüğü öğrenildi.

BAŞINA POŞET GEÇİRİLDİ

İki mahalle arasında önce gözleri bağlanan, darp edilen ve başına poşet geçirilen Ercan’ın getirildiği evinde ise önceden polislerin arama yaptığı ve evin belli yerlerinde kazı yapıldığı aktarıldı.

ÖLÜM TEHDİDİ

Evin bir odasında bulunan çekmece içinden çıkarıldığı iddia edilen bazı mühimmatları Ercan’a gösteren polisin, “Bunları üstleneceksin, yoksa seni öldürürüz” tehditlerinde bulunduğu belirtildi. 3 adreste yapılan aramaların sona ermesinin ardından gözaltına alınan Ercan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

YÜZÜNDE İŞKENCE İZLERİ

Gözaltı süresi uzatılan Ercan’la görüşen avukatı, müvekkilinin saatlerce işkenceye uğradığı bilgisini paylaştığını söyledi. Ercan’ın gözaltında tutulduğu sırada çekilen bir fotoğrafında da yüzünde ve başında işkence izleri görülüyor.

Avukatları, Ercan’ın işkenceye maruz kalmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ercan’ın yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor. (MA)