Ezidiler köylerine geri dönmek için çözüm bekliyor | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Ezidiler köylerine geri dönmek için çözüm bekliyor

Ezidiler köylerine geri dönmek için çözüm bekliyor
326 views
28 Temmuz 2020 - 23:38

Batman’ın Beşiri ilçesinde 1992 yılında arazi ve mülklerini yöre halkına emanet ederek Almanya’ya göç etmek zorunda kalan Ezidiler, geri döndükleri Kuşçukuru (Kelhok) köyündeki arazilerini tehdit ve saldırı altında ekip biçtiklerini söyledi.

Geçen yıl saldırıya uğrayarak Almanya’ya geri dönmek zorunda kalan Ezidî yurttaşlar bu yıl Jandarma eşliğinde sürdükleri arazilerini biçmek için geri döndü. Arazi sahiplerinden Nedim Erkiş, ”Köyümüze geri döndük ve ekinlerimizi tarım araçlarıyla biçiyoruz ancak zaman zaman tehdit ediliyoruz bazende engelleniyoruz bizim burada can güvenliğimiz yok bizler her zaman yöre halkıyla barış içinde yaşamayı istiyoruz ama maalesef barış çağrılarımız tehditlerle karşılık buluyor. Biz kanaat önderlerine siyasi partilere ve devlet görevlilerine sesleniyoruz bizim bu durumumuza barışçıl bir çözüm istiyoruz. Artık köyümüzde özgürce yaşamak istiyoruz dedi”

NE OLMUŞTU?

Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru köyünde yaşayan Êzidîler, 1990’lı yıllarda yaşanan siyasi baskılar ve savaş nedeniyle arazilerini 1992 yılında Karabulut ve Biter ailesinin kanaat önderlerine noter huzurunda imzaladıkları belgelerle emanet ederek Avrupa’ya göç etmek zorunda kalmıştı. 20 yıl sonra topraklarına dönüş yapmak isteyen Êzidîlere izin verilmemiş ve topraklarına el konulmuştu. Êzidîler, Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başlattıkları hukuk mücadelesini 8 yıl sonra kazanmıştı. Mahkeme kararından sonra arazilerini sürmek için köye giden Êzidîler, sık sık saldırılara maruz kalmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.