Gamze, maruz kaldığı istismarı teşhir etti; Savcılık ise takipsizlikle soruşturmayı kapattı!

HABER MERKEZİ- Adana’da 8 yaşından beri  sistematik şekilde ağabeyi  Mustafa A. tarafından cinsel istismara maruz kalan ve intihara sürüklendikten sonra kadın dayanışması ile yaşama tutunduktan sonra tekrar aile bireylerince alıkonulan ve şiddete maruz kalan Gamze’nin şikayetine karşı savcılık 1 hafta içinde takipsizlik kararı vererek istismarla ilgili soruşturmayı kapattı.

Adana’da 8 yaşından beri  sistematik şekilde ağabeyi  Mustafa A. tarafından cinsel istismara maruz kalan ve intihara sürüklendikten sonra kadın dayanışması ile yaşama tutunan  Gamze, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada istismarı teşhir ettiği için aile bireylerinin  tehtid ve baskılarına maruz kalarak aile bireylerince zorla alıkonulmuştu. Sosyal medyadaki tepkiler ile birlikte korumaya alınan Gamze söz konusu istismar ve aile bireyleri hakkında şikayette bulunmuştu. Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın yaptığı habere göre; Gamze’nin maruz kaldığı istismar olayıyla ilgili yürütülen soruşturmada ise savcılık bir hafta içinde takipsizlik kararı verdi. Kararda’ Gamze’nin şikayeti ise ‘soyut iddia’ olarak değerlendirildi.

Sosyal medyada gündem olan ve büyük tepki toplayan istismar olayıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Gamze Adana’da 8 yaşından üniversiteye gidinceye kadar  ağabeyi tarafından sistematik şekilde istismara maruz kaldığını ve istismarı teşhir ettiği için aile bireylerince tehtid edildiğini ve tehtidlerin sürdüğünü aifade ederken, maruz kaldığı istismar nedeniyle ağabeyi Mustafa A. hakkında “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve basit cinsel saldırı” iddiasıyla savcılığa başvurdu. Gamze, baba Orhan A. hakkında da “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından şikayetçi oldu.

8 YAŞINDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR İSTİSMARA MARUZ KALDI

Gamze, şikayetinde ağabeyi Mustafa A.’nın 8 yaşından itibaren istismarına maruz kaldığını ve  2014 yılında da  üniversiteye gitmeden iki gün önce abisinin kendisine tekrar istismarda bulunduğunu söyledi. İfadesinde okulu bittikten sonra ailesinin baskısı nedeniyle şehir değiştirmek zorunda kaldığı belirten Gamze., olay tarihinde babası ile ağabeyinin kendisini zorla Adana’daki ikametlerine getirdiğini, babası ve ağabeyinin kendisini zorla alıkoyması nedeniyle herhangi bir şikayetinin olmadığını ancak ağabeyinin kendisine tacizde bulunmasından dolayı şikayetçi olduğunu belirtti.

SAVCILIK SOYUT İDDİA DEDİ, SORUŞTURMAYI KAPATTI 

Şüpheli baba ve ağabey ise suçlamaları kabul etmediklerini ifade etti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, iddiayla ilgili herhangi bir delil incelemesi ve bir rapor talep etmeden bir hafta içinde şikayet için kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Şüphelilerin ifadelerine itibar eden savcılık kararında, Gamze’nin şikayeti için “soyut iddia” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Soruşturma evrakı kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelilerin üzerlerine atılı suçu veya suçları işlediklerine dair müştekinin soyut iddiaları dışında kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturacak herhangi bir delil elde edilemediği tüm dosya kapsamında anlaşılmakla; delil yetersizliğinden şüpheliler hakkında ayrı ayrı kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına.”

Gamze, istismar nedeniyle nedeniyle sığınma evine gitmek zorunda kalmıştı.

‘SAVCILIK ŞÜPHELİLERİN İFADELERİNE İTİBAR ETTİ’

Mersin Barosu’ndan konuyu takip eden avukat Zahide Yıldıztekin savcılık kararını değerlendirerek “Savcılık tarafından yürütülen soruşturma neticesinde jet hızıyla, bir hafta gibi kısa bir sürede herhangi bir delil araştırması yapmaksızın takipsizlik kararı verilmiştir” dedi. Dosyada sadece Gamze’nin, “istismarcı oğullarını koruyan babanın, annenin ve istismarcı abinin” ifadesinin bulunduğunu belirten Yıldıztekin şunları söyledi:

“İlginçtir ki dosyada savcılıkça mağdurun ifadelerine değil de şüphelilerin ifadelerine itibar edilmiştir. Gamze ilk olarak hikayesini Twitter aracılığıyla kendi el yazısıyla yazdığı notlarla duyurup daha sonra da intihara teşebbüs etmişti. Ancak Gamze’nin ne Twitter’da yer alan paylaşımları ne de intihara teşebbüs ettikten sonra travma nedeniyle kaldığı hastanedeki hastane kayıtları dahi dosyaya alınmamıştır. Çünkü araştırma dahi yapma gereği duymadan, yeterli delil yok denerek olayın ve dosyanın üstü kapatılmaya çalışılmıştır. Bu anlamda kadın yine güçsüzleştirilmeye çalışılmıştır.”

‘KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ’

“Adana ve Mersin Barosu’ndan avukatlar olarak Gamze’nin destekçisiyiz ve bu karara Gamze’nin avukatları olarak tabii ki de itiraz edeceğiz” diyen Yıldıztekin, “Bu dosyanın birçok dosyada olduğu gibi üstünün kapatılmaması için elimizden geleni yapıp, Gamze ve Gamze gibi hayatta kalan kadınların umudunu ve cesaretini yitirmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

GAMZE’DEN KARARA TEPKİ: MÜCADELEMİN HAKLILIĞINI GÖSTERDİNİZ

Gamze ise söz konusu kararla ilgi sosyal medya üzerinden tepki göstererek ” Israrla  haksız çıkarılmaya çalışılmam çok zor bir süreç  yaşamama sebep oluyor.  Bu ülkede  hak hukuk aramanın dünyanın en saçma işi olduğunu biliyordum fakat yine de ağır geliyor. Sanki çok araştırılmış gibi  verdiğim bilgilerin hiçbirini araştırmadan, doğruluğunu teyit etme zahmetine bile girmeden “delil yetersizliği, soyut iddia” gibi saçma  sebeplerle dosyamı 1 hafta içinde  kapatan ve bu konuyu ‘ilgi çekmek’, ‘abisine iftira atamak’ olarak lanse eden herkese  teşekkür ederim  bana bir kez daha  gösterdiğiniz için mücadelemin haklılığını! Sizi bilmem ama benim hayal dünyam ilgi çekmek için veya iftira atmak için tüm o yazdıklarımı kurgulayabilecek kadar çirkin  bir yer değil. Bu olayın peşini bırakmamak için dosyanın kapatılmasına itiraz hazırlığımız sürüyor ” dedi. Gamze, ayrıca kimlik ve adres bilgilerinin gizliliği için taleplerinin de reddedildiğini söyledi.