Gece boyunca İş-Kur önünde beklediler « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

Zonguldak’ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) alınacak bin işçi için sabah başlayacak başvurular öncesi İş-Kur önünde toplanan yaklaşık bin kişi, geceden sıraya girdi. Ereğli ve Bartın’daki İş-Kur önünde de sabaha kadar manzara aynıydı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK’ya ilk etapta bin, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yeraltı üretim işçisi alımı sözü vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarını tamamladı ve başvuruların 12 Şubat mesai saatiyle birlikte başlayacağı duyuruldu.Reklam

Bazı işçi adayları soğuğa karşı battaniyesini kuyruğa girdi

İş-Kur’un başvuruların ildeki bütün ilçe ve belde belediyelerinde, internet ve ALO 170 hattından da yapılabileceğini duyurmasına rağmen gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Ereğli ve Bartın’daki Çalışma ve İş Kurumu müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Kurum önlerindeki yaklaşık bin genç, sıraya girerek sabah olmasını beklemeye başladı. Bazı gençler yanlarında getirdikleri battaniyelere sarıldı.

200 kişilik kontenjanın ayrıldığı Bartın’da iş başvurusu yapmayı planlayan gençler, gece saatlerinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu önünde sıraya girerek uzun kuyruklar oluşturdu.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu, sabah 08.30’da başlayacak başvuruların 18 Şubat gece 00.00’a kadar, hafta sonları dahil süreceğini belirterek, “Buradaki gençlerimize nasıl başvuru yapabileceklerini anlattık. Hiçbiri mağdur olmayacak. Gerekirse ek gün talep ederiz yine kimseyi mağdur etmeyiz. Biz sık sık başvuru durumlarının duyurusunu yaptık” dedi.

Başvuru sahipleri iş için gerekli koşulları karşılıyorsa 2-3 Mart’ta çekilecek kuraya katılmaya hak kazanacak.

Bilgisayar teknolojileri mezunu: İşsizlik zor

Sırada bekleyen Oğuz Üstünal, iki yıllık bilgisayar teknolojileri mezunu olduğunu ve işsiz olduğunu söyledi. TTK’ya işe girebilmek için sıraya girdiğini anlatan Üstünal, “Saat 22.00’den beri buradayız. Soğukta bekliyoruz. Önümde yüzlerce insan var. İnternette de başvuru varmış ama arkadaşlarla birlikte geldik. Alışkanlık da var herhalde. İşsizlik zor olduğu için kalkıp geldik buraya” dedi.

Bir hafta sürecek dediler ama giden olmadı

Ereğli’de bazı işçi adayları portatif masa ve sıcak çay ile gelerek uzun bekleyişe önlem aldı.

Ereğli’de yoğun kalabalık üzerine İş-Kur önüne polis sevk edildi. Ereğli İş-Kur Müdürü Ayfer Yavuz gençlere başvuruların bir hafta boyunca devam edeceğini ve birçok başvuru noktası olduğunu söylemesine rağmen gençler kurumun önünden ayrılmadı.

Kurum önündeki gençler ise sabaha kadar beklemekte kararlı olduklarını söyledi. Bekleyenlerden bazılarının yanlarında getirdikleri masa ve sandalyelerde oturmaları dikkat çekti.

12 Şubat 2019 - 7:31 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gece boyunca İş-Kur önünde beklediler

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA